Saudijska Arabija će prvi put u svojoj istoriji omogućiti turistima različitih nacionalnosti dobijanje viza u sklopu svojeg plana da od turizma napravi jak stup svoje ekonomije.
Do sada su vize uglavnom mogli dobiti poslovni ljudi i radnici iz inostranstva te hodočasnici.
“Prvi put otvaramo avanturu, baštinu i istoriju za ljude koji će Kraljevinu Saudijsku Arabiju posjetiti kao turisti”, rekao je Ahmad Al-Khateeb, predsjedavajući Saudijske komisije za turizam i nacionalno nasljeđe u intervjuu za CNBC uoči za danas najavljenog predstavljanja plana za razvoj turizma.
Ciljevi kraljevstva, kao dio vizije programa 2030, uključuju povećanje ekonomskog doprinosa turizma sa sadašnjih 3% na 10% BDP-a do 2030. godine i dovođenje međunarodnih i domaćih posjeta do broja od 100 miliona godišnje u isto vrijeme.
Trenutno se strani turizam Saudijske Arabije gotovo isključivo oslanja na vjerske hodočasnike koji u zemlju dolaze zbog Hadža. Vlada očekuje da će ti brojevi do 2030. doseći 30 miliona godišnje.
Diverzifikacija ekonomije
Iako je plan prekretnica u naporima kraljevstva na diverzifikaciji ekonomije i smanjenju ovisnosti od nafte, njegova najava dolazi u nesigurno vrijeme. Napetosti između Saudijske Arabije i Irana dosegle su tačku ključanja, budući da je Rijad optužio Teheran da stoji iza septembarskog napada na neka od njegovih najvećih naftnih postrojenja, što Iran negira.
Vijest dolazi i samo nekoliko dana prije prve godišnjice ubistva saudijskog novinara Jamala Khashoggija, kojeg su agenti saudijske vlade ubili u oktobru prošle godine.
Saudijska Arabija je i bez ovih događaja bila poznata po niskom nivou ženskih prava i često kritikovana zbog oštrih suzbijanja neslaganja unutar zemlje.
No čini se da su sada odlučni raditi na reformama kritičnim za privlačenje privatnih investicija i otvaranje novih radnih mjesta za svoje stanovništvo koje je u porastu i među kojim je 70 posto mlađih od 30 godina.
Strane investicije u turizmu ključne su za kraljevstvo dok pokušava preusmjeriti svoj imidž i krenuti dalje od diplomatskih kriza prošle godine.
U posljednje dvije godine došlo je do neviđenih promjena u zemlji, uključujući ukidanje višedecenijske zabrane vožnje ženama, ponovno uvođenje kina i zabavne ponude.
Sada kraljevstvo otvara turistima i pristup do pet UNESCO-ve svjetskih baština. U toku je i izgradnja novih gradova, uključujući futuristički grad vrijedan 500 milijardi dolara – NEOM i Qiddiya, “zabavni super-grad”, koji se gradi na 25 milja izvan glavnog grada Rijada.
Milion novih radnih mjesta
Saudijska Arabija se nada da će stvoriti milion novih radnih mjesta putem ovih mega-projekata što je važno kako bi mogli održati visok životni standard Saudijaca u vrijeme dok pada cijena nafte.
I dok se mnogi pitaju kako će zemlja u kojoj je alkohol zabranjen privući veliki broj stranih turista, u Saudijskoj Arabiji ne misle da će posjetioci zbog toga odusztati od dolaska u zemlju.
“Rijad će ponuditi baštinu, hranu i mnoge druge sjajne stvari … imamo mnogo toga da ponudimo, osim alkohola.”