Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović najavio je danas da će zatražiti sastanak sa rukovodstvom “Konzuma” u BiH kako bi saznao u kom obimu je kriza zahvatila firme-kćerke “Agrokora” u BiH.
Šarović je istakao da je, kada je riječ o krizi u “Agrokoru” i “Konzumu”, već imao konsultacije sa predsjedavajućim Savjeta ministara BiH Denisom Zvizdićem i ministrom finansija i trezora BiH Vjekoslavom Bevandom.
“Riječ je o nekoliko hiljada radnih mjesta i značajnom dugu dobavljačima u BiH. Moje informacije govore da je riječ o najmanje 250 miliona KM, što zaslužuje da se aktiviraju nadležne institucije, kako entitetske tako i sa nivoa Savjeta ministara BiH”, rekao je Šarović novinarima u Sarajevu.
On je dodao da su te informacije nezvanične i da se još procjenjuje pravi iznos dugovanja prema dobavljačima, ističući da te podatke očekuje od predstavnika “Konzuma” i drugih kompanija.
Šarović je najavio da će o terminu sastanka sa predstavnicima “Konzuma” odlučiti predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zvizdić.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH smatra da će biti više sastanaka kada je riječ o krizi u “Agrokoru” i “Konzumu” i naglašava da je prvo neophodno sagledati situaciju, posljedice i procese koji mogu da uslijede.
“To će biti vrlo brzo jer je takva situacija da se mora hitno djelovati. Ne treba očekivati da će bilo koji sastanak riješiti situaciju, ali je bitno da strukture vlasti znaju s kojim obimom posljedica može da se izazove krah ove komapanije”, dodao je Šarović.
On je napomenuo da je već jedan sastanak održan na margini Sajma u Mostaru, kada je Zvizdić razgovarao sa hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem.
Šarović je istakao da Savjet ministara BiH ne raspolaže informacijama da je bilo ko u “Konzumu” u BiH već izgubio radno mjesto zbog krize “Agrokora”.
Poreska uprava Hrvatske blokirala je u petak, 31. marta, račune koncerna “Agrokor”, te kompanija “Ledo”, “Tisak”, PIK “Vrbovec” i “Belje”.
“Agrokor” ima problem sa likvidnošću zbog nagomilanih dugova u iznosu od šest milijardi evra, od kojih najveći dio dospijeva na naplatu 2020. godine. Ovaj koncern svu dobit već troši samo na otplatu kamata.
Ulogu lidera u traženju rješenja preuzela je Sberbanka, koja drži više od polovine duga “Agrokora”. Ruska VTB banka je, uz Sberbanku, jedan od najvećih povjerilaca “Agrokora”. Srna