Hrvatski Agrokor u potrazi je za “svježim” kapitalom. Već opasno zaduženi vlasnik Ivica Todorić pod hipoteke ili kao drugi vid garancija stavio je ili stavlja skoro sve firme u sklopu tog koncerna.
U petak je na Sarajevskoj berzi objavljen novi poziv za sazivanje Skupštine društva “Sarajevski kiseljak” d.d.
Uzeo milijarde eura kredita
Tako će se 10. marta u podne u Kiseljaku na dnevnom redu naći i “donošenje odluka kojim se izražava sagasnost da društvo u svojstvu jamca sudjeluje i sklopi ugovore o kreditu s bankama za korisnika kredita Agrokor d.d.”, piše Faktor.
Skupština bi trebala “dati saglasnost direktoru da u ime i za račun društva preuzme jamstva i zaključi svaki ugovor koji se odnosi na navedene pravne poslove”.
Ovo nije prvi put da je s istim ili sličnim dnevnim redom sazivana Skupština ove kompanije. Samo prošle godine na temu podizanja kredita skupština je razgovarala 18. novembra, 26. oktobra, 22. septembra i 4. maja, ali i 12. januara ove godine.
Prema dostupnim podacima prvi put se na tu temu razgovaralo 26. marta 2014. kad se odlučivalo o zaduživanju kod Sberbanke. Te godine je Agrokor kupio slovenski Mercator i pri tome se kod banke koju kontrolira ruska vlada zadužio za 600 miliona eura.
Skupština Sarajevskog kiseljaka je 23. juna 2014. davala suglasnost o zaduživanju Agrokora kod američkog kreditora J. P. Morgan te švicarskog UBS-a. Na istu temu se zasjedalo i 10. jula, 6. augusta, 2. oktobra te 4. novembra te godine, zatim 9. januara, 18. marta i 10. novembra 2015.
Rusi traže natrag svoj novac
Agrokor i Sberbank potpisali su i u maju prošle godine ugovor o dugoročnom zajmu u iznosu od 350 miliona eura. Međutim, ruski ambasador u Hrvatskoj, Anvar Azimov je početkom februara ove godine izjavio da “Rusija više ne planira kreditirati Agrokor”.
– Agrokor mora vratiti novac. Nadam se da će vratiti sve svoje obaveze i kredite – kazao je Azimov, kako su ga citirali hrvatski mediji.
Agrokor se kod ruskih banaka ukupno do sad zadužio za oko 1,4 milijarde eura. U međuvremenu je EU uvela sankcije Moskvi nakon ruske agresije na Krim pa taj hrvatski koncert ne može skoro ništa izvesti na rusko tržište.
Prema podacima za Zagrebačke burze, Agrokor trenutno na svojim računima ima oko 2,3 milijarde kuna ili oko 610 miliona maraka gotovine.
Dobavljačima dužan više nego bankama
Međutim, osim bankama Agrokor je dužan i dobavljačima, a prema podacima od 30. septembra 2016. godine taj dug je iznosio 16,2 milijarde kuna ili gotovo 4,3 milijarde maraka.
Pri tome nije preciziran dug prema dobavljačima u Bosni i Hercegovini, koliki prema dobavljačima u Hrvatskoj… Prema podacima rejting agencije Moody's, oni u prosjeku čekaju pet mjeseci da im Agrokor doznači novac.
Sarajevski kiseljak posluje unutar grupe Jamnica, koja je uz Ledo i Zvijezdu poslovala pozitivno i ostvarila dobit, dok su u minusu završili Tisak, Belje, PIK Vinkovci i Vupik. Koncern Agrokor zapošljava oko 60.000 ljudi u regiji, od toga 40.000 u Hrvatskoj. U januaru je Moody's srušio rejting Agrokora sa B2 na B3 uz stabilne izglede, da bi oni krajem protekle sedmice bili promijenjeni u negativne.
O mogućnosti pada Agrokora se u hrvatskoj javnosti govori godinama, pa i u tamošnjim vladama koja smatraju da je Agrokor previše velik da bi propao. Sadašnji ministar finansija u Vladi RH je Zdravko Marić je, zanimljivo, bivši Agrokorov direktor za strategiju i tržište kapitala.