Sankcije Rusiji najteže pogodile američke naftne kompanije

0

Ekonomske sankcije koje su SAD i Evropska unija uvele Rusiji 2014. godine nemaju vidljivog efekta po rusku naftnu industriju, ali su njima najteže pogođene američke energetske kompanije, a evropske u nešto manjem obimu, piše američki list Wall Street Journal.

Cilj sankcija je bio da se ograniči ruska potraga za novim tehnologijama za eksploataciju dodatnih količina nafte i prirodnog gasa, a naročito da se našteti podvodnim bušenjima planiranim u Crnom moru, na Arktiku i da se ograniči korišćenje tehnologije „frakinga” u Sibiru, piše američki list.

Sankcije su, međutim, nanijele težak udarac američkom naftnom gigantu ExxonMobilu, jer njegovo bušenje u tim područjima zauzima centralno mjesto u sporazumu koji je ta kompanija prije nekoliko godina sklopila sa ruskom državnom naftnom kompanijom PAO Rosneft.

Zbog antiruskih ograničenja, ExxonMobil je morao da stopira devet od 10 zajedničkih projekata sa Rosneftom, a svoje gubitke je procijenio na milijardu dolara.

Iz tog razloga, ExxonMobil je zatražio izuzeće od američkih sankcija za nastavak eksploatacije u Crnom moru, ali ga je administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa prošlog mjeseca odbila.

Istovremeno, neke od evropskih kompanija nastavljaju sa projektima u Rusiji, koji su dio partnerstava sklopljenih prije uvođenja sankcija, piše WSJ.

Tako je kompaniji British petroleum (BP) dozvoljeno da zadrži gotovo 20 odsto udjela u Rosneftu, koji je sa 590 miliona dolara učestvovao u neto zaradi kompanije u 2016. godini, prenosi američki list.

Italijanski Eni se, takođe, priprema za bušenja u Crnom moru u ovoj godini, u sklopu partnerstva sa Rosneftom, i planira da istražuje u arktičkim vodama ruskog dijela Barencovog mora, prenosi WSJ.

Francuski Total je partner sa ruskim Novatekom na projektu izgradnje postrojenja za tečni prirodni gas „Jamal”, a takođe traži učešće i u drugim TPG projektima u Rusiji.

Kako dodaje WSJ, sankcije nisu spriječile anglo-holandski Royal Dutch Shell i još četiri evropske kompanije da prošlog mjeseca najave 10 milijardi dolara vrijedna ulaganja u gasovod koji će ići do Njemačke, a kome se protivi EU.

Istvoremeno, proizvodnja nafte u Rusiji je prošle godine premašila 11 miliona barela dnevno, što je najviši nivo u posljednjih nekoliko decenija.

Tanjug