Advertisement

Samit Kine i 16 zemalja CIE u Budimpešti 27. novembra, BiH finalizira dogovore o investiciji za Kamengrad

0

Šefovi vlada Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope (CIE) okupiće se 27. novembra u Budimpešti na 6. samitu Inicijative “16+1”, na kojem će glavna tema biti “produbljivanje ekonomske, trgovinske i finansijske saradnje za win-win razvoj svih”.

Saradnja u sektoru finansija, elektronskoj trgovini i logistici, poljoprivredi i zaštiti životne sredine, razvoju malih i srednjih preduzeća, neke su od tema koje će biti u fokusu učesnika skupa u sportskoj areni “Pap Laslo” pod predsjedavanjem mađarskog premijera Viktora Orbana, a prema agendi sa veb sajta Vlade Mađarske, ovogodišnjeg domaćina samita.

Tokom samita biće potpisani i brojni sporazumi o saradnji a ovaj događaj je vrlo značajan i za Bosnu i Hercegovini. Naime, tokom samita je planirano i potpisivanje konačnog sporazuma o realizaciji investicije od preko milijardu KM u Rudnik i TE Kamengrad (Sanski Most) sa vlasnikom projekta, kompanijom Lager doo.

Na samitu pored Bosne i Hercegovine učestvuju i Albanija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Estonija, Mađarska, Letonija, Litvanija, Makedonija, Crna Gora, Poljska, Rumunija, Slovačka, Slovenija i Srbija.

Ideja o platformi za saradnju između Kine i zemalja CIE rođena je nakon prvog ekonomsko-trgovinskog foruma koji su Kina i te zemlje održali 2011. u Budimpešti.

Nakon toga je 2012. godine organizovan prvi samit u Varšavi, na kom je najavljeno više projekata za podsticanje saradnje, osnivanje fonda za investicije i saradnju Kine sa evropskim zemljama i kreditna linija od 10 milijardi dolara.

Drugi samit je održan u Bukureštu 2013. godine, treći u Beogradu u decembru 2014, četvrti krajem 2015. u Sudžou u Kini, a peti prošle godine u Rigi.

Zemlje članice platforme “16+1” imaju za cilj jačanje i proširenje međusobne saradnje u širokom spektru oblasti, koje obuhvataju trgovinu i investicije, povezivanje, finansije, poljoprivredu, nauku i tehnologiju, zdravstvo, obrazovanje, kulturu, odnose između ljudi…

Da bi se olakšala saradnja i razmjena, ustanovljeni su različiti mehanizmi i institucije, postepeno poboljšavajući okvir “16+1”. Zemlje članice nastoje da izgrade trajno partnerstvo na principima otvorenosti, inkluzivnosti i uzajamne koristi.

Na ceremoniji otvaranja samita u Budimpešti, učesnicima će se pored premijera Viktora Orbana kao domaćina, obratiti i predsjednik kineske vlade Li Kećijang, mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto i ministar trgovine Kine, Šan DŽong.

Rad samita će biti organizovan u četiri tematska panela, a po njihovom završetku biće organizovani B2B sastanci.

Tanjug / BiznisInfo