Sjedinjene Američkih Države dodatno su ograničile izvoz poluvodičkih čipova i opreme u Kinu, a Peking je odgovorio zabranom izvoza galija, germanija i antimona, ključnih sirovina za tehnološki sektor.
Cilj novih američkih mjera je dodatno ograničiti sposobnost Kine za proizvodnju sofisticiranih poluvodiča koji se mogu koristiti u novoj generaciji oružanih sistema i u umjetnoj inteligenciji (AI), te u naprednom računarstvu, sa značajnom vojnom primjenom”, navedeno je u saopćenju ureda za industriju i sigurnost pri američkom ministarstvu trgovine.
Mjere uključuju nove mehanizme kontrole izvoza 24 kategorija opreme za proizvodnju poluvodiča i tri vrste softverskih alata za razvoj i za proizvodnju poluvodiča koji su uključeni u kinesku modernizaciju vojske, navodi se u saopćenju.
Ograničenja obuhvataju i prošireni popis od 100 kineskih kompanija s odredbom o obavezi pribavljanja dozvole za isporuku robe, prenosi Hina pozivajući se na agenciju dpa.
Kineski odgovor
Peking je na to odgovorio zabranom izvoza “proizvoda dvojne namjene” od galija, germanija, antimona i supertvrdih materijala u SAD, prema objavi kineskog ministarstva trgovine.
Kineska industrijska udruženja poručila da američki čipovi više nišu bezbjedni
Kineske kompanije trebalo bi da budu oprezne prilikom kupovine američkih čipova, jer više nisu bezbjedni i umjesto toga da nabavljaju poluprovodnike od lokalnih proizvođača, saopštila su danas četiri najveća industrijska udruženja u Kini.
Ta reakcija predstavlja prvi koordinisani odgovor na ograničenja Vašingtona prema kineskim proizvođačima čipova, prenio je Rojters.
Upozorenje industrijskih udruženja uslijedilo je nakon što su Sjedinjene Američke Države u ponedeljak pokrenule svoje treće ograničenje u tri godine prema kineskim firmama, koje se odnosi na izvoz 140 kompanija, uključujući i proizvođača opreme za čipove Naura tehnolodži (Naura Technology Group).
Upozorenje bi moglo da negativno utiče na američke gigante za proizvodnju čipova kao što su Nvidia, AMD i Intel, koji su, uprkos kontroli izvoza, uspjeli s prodajom na kineskom tržištu, prenijela je agencija Tanjug.
Tenzije između dvije zemlje eskalirale su u oblasti ekonomije čak i prije nego što se novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Tramp vratio u januaru u Bijelu kuću, navodi Rojters.
On je obećao da ce uvesti visoke carine na uvezenu kinesku robu, čime bi oživio trgovinski rat s Pekingom, koji je započeo tokom njegovog prvog četvorogodišnjeg predsjedničkog mandata.