Skupina američkih senator iz obje partije u utorak je predstavila zakon kojim bi se uložilo više od milijardu dolara u razvoj 5G opreme na Zapadu koja bi bila alternativa kineskom Huaweiju.
Uz obrazloženje da kineska vlada subvencionira Huawei, predstvljen je Strateški saveznički akt o korištenju telekomunikacija, čiji je cilj da se pomogne zapadnim kompanijama da postanu snažni igrači u komunikacijskim tehnologijama sljedeće generacije.
Sjedinjene Države dugo se brinu o nacionalnoj sigurnosti i sumnjama u vezi s Huaweijevim vezama s vodstvom Komunističke partije u Kini. Prošle godine je Vašington kinesku firmu stavio na crnu listu kojom je američkim kompanijama zabranjeno da posluju s njom bez posebne dozvole.
U nacrtu zakona se predlaže da Federalna komisija za komunikacije usmjeri najmanje 750 miliona dolara ili do 5% godišnjih prihoda od novih licenci za aukcijski spektar, za stvaranje fonda za istraživanje ovih tehnologija.
Fondom bi upravljala Nacionalna uprava za telekomunikacije i informacije (NTIA) uz pomoć drugih agencija.
Saradnja s partnerima
Još 500 miliona dolara bilo bi uloženo u multilateralni fond za sigurnost telekomunikacija, koji bi bio dostupan 10 godina “kako bi se ubrzalo prihvaćanje pouzdane i sigurne opreme na globalnom nivou i poticalo multilateralno učešće”.
Fond bi bio kreiran u saradnji sa stranim partnerima a Kongres bi dobijao izvještaj o tome kako se novac koristi.
Prijedlogom zakona se također ohrabruju Sjedinjene Države da nastave vodstvo u Međunarodnim tijelima za postavljanje standarda kako bi pomogle u postavljanju smjernica o telekomunikacijama, te da se dalje radi na tome da Huaweijeve alternative postanu pristupačnije kroz različite politike.