Republika Srpska bi trebalo da od naredne godine izdaje građevinske dozvole elektronskim putem.
Tako bi duge procedure, koje u pojedinim opštinama traju i po nekoliko mjeseci, bile skraćene, a svaki potencijalni investitor u kratkom roku znao bi da li će dobiti dozvolu za gradnju, ili ne, piše Glas Srpske.
Zato su predstavnicima lokalnih zajednica, na radionici organizovanoj u Vladi RS, predstavljene prednosti i značaj e-dozvola i način njihove potpune primjene.
Neriješeni imovinsko-pravni odnosi najveća su prepreka uspostavljanju elektronskog izdavanja građevinskih dozvola. S tim problemom suočavaju se i u Opštini Višegrad, odakle poručuju da će od nadležnog ministarstva zatražiti novi rok za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata.
Da će e-dozvole proceduru sa šest mjeseci u pojedinim slučajevima skratiti i na šest dana, sigurni su u Višegradu. Iz Ministarstva građevinarstva kažu da će podržati zahtjev lokalnih zajednica za novi rok legalizacije bespravno izgrađenih objekata.
Potpuno rješenje ovog problema omogućiće funkcionisanje e-dozvola.
– Da bi smo to realizovali prva pretpostavka je da moramo promijeniti Zakon o uređenju prostora i građenju, kao i još 17 zakona raznih institucija. Riječ je o manjim intervencijama u zakonskim rješenjima kako bi ispunili zakonsku pretpostavku da možemo ići u cijeli proces e-dozvola – ističe Srebrenka Golić, ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.
Vlada i ministarstvo, uz podršku Međunarodne finansijske korporacije, upoznali su lokalne zajednice o prednostima e-dozvola. Kažu da brza i efikasna administrativna rješenja, obezbjeđuju dolazak i ostanak investitora.
Lada Buševac, šef Kancelarije Međunarodne finansijske korporacije, grupacije Svjetske banke u BiH, navodi da investitor traži jednostavna i predvidljiva zakonska rješenja, koja omogućavaju da se iz poslovne ideje vrlo brzo mogu razviti cijeli biznis plan i poslovni projekat, stvoriti radna mjesta i dodatna vrijednost.
E-dozvole u Makedoniji i Crnoj Gori potpuno funkcionišu, Srbija je taj proces u završnoj fazi, a Srpska bi ako se ispune sve zakonske pretpostavke, funkcionalan sistem mogla da ima već naredne godine. (Glas Srpske)