Teletovića optužuju da uništava rijeku, najavili proteste

0

Izgradnja mHE na rijeci Doljanci započela uprkos protivljenju mještana koji su za subotu najavili protestno okupljanje

Košarkaš, uzor mladih Bosne i Hercegovine, sportista godine, a ujedno i kapitalista koji pokušava da ostvari „američki san“ preko džepova svojih sugrađana uništava rijeke koje su njegovi preci vjekovima čuvali od uništenja, tvrde u Koaliciji za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine.

U dopisu koji su dostavili medijima navode da je privatni investitor, Ekovat, čije projekte javno promovira naš poznati košarkaš Mirza Teletović na nevalidan način pribavio dozvole za gradnju mHE Pačići i mHE Zlate.

Podsjećaju da od malih hidroelektrana korist ima samo investitor jer na osnovu proizvodnje energije iz „obnovljivog“ izvora dobija subvencije koje idu iz džepa građana BiH. Lokalna zajednica nema koristi, a niti stanovništvo jer je za održavanje čak 3 mHE dovoljan samo jedan čovjek, navodi se u dopisu Koalicije.

Mašine za gradnju mini hidroelektrana počele sa radovima na rijeci Doljanci uprkos protivljenju mještana. Na sudu su pokrenute dvije tužbe i ovim činom investitor ne samo da djeluje protiv mještana nego i djeluje protivno pravnom sistemu naše države, navodi se u dopisu.

Mještani će svoje nezadovoljstvo situacijom izraziti na protestu koji je zakazan za subotu, 20.10.2018. godine sa početkom u 8.00 sati u Palica bara, 3km od Jablanice na mjestu gdje su, kako navode u Koaliciji, mašine započele radove uništavanja rijeke Doljanke.

“Važno je napomenuti da o ovom projektu niko od mještana nije obavješten. Čak je 95% mještana sela kroz koje protiče rijeka Doljanka potpisalo peticiju i reklo NE mHE! Gradnjom mHE trajno bi uništili istinsku priliku za razvoj lokalne zajednice, a to su flyfishing (pecanje na mušicu), sportski ribolov i razvoj prirodnog turizma što bi i trebalo da se podrži od strane Mirze Teletovića kao sportiste i uzora mladih u BiH. Bosna i Hercegovina je zemlja bogata prirodnim resursima, a posebno vodom. Većina rijeka na kojima je planirana gradnja hidroelektrana bogata je pitkom vodom. Jedno od načela upravljanja vodama u BiH je načelo nekomercijalnosti, prema kojem voda u osnovi nije komercijalni proizvod, već naslijeđe koje se mora čuvati, štititi i u skladu s time postupati. Pravo na vodu uključuje i pravo pristupa postojećim zalihama vode koje su potrebne za uživanje ovog prava, kao i pravo na slobodu od zagađenja vodenih resursa. Gradnjom hidroelektrana eksploatiše se prirodno i zajedničko dobro te uništava biljni i životinjski svijet za profit pojedinca. Izgradnja malih hidroelektrana na bosanskohercegovačkim rijekama odavno je prestala biti ekološki i postala veoma ozbiljan politički, ekonomski i socijalni problem”, stoji u dopisu Koalicije za zaštitu rijeka u Bosni i Hercegovini.