Mediji su jučer objavili informaciju, prenesenu iz izvještaja Agencije za bankarstvo FBiH, da je Union banka u prvom kvartalu imala treći najbolji finansijski rezultat (dobit) od banaka u Federaciji BiH.
To je mnoge obradovalo jer je riječ o domaćoj banci koja je u državnom vlasništvu. No, detaljnija analiza iscrpnog izvještaja Agencije pokazat će da je, ipak, prerano za slavlje, piše BiznisInfo.
Naime, dobit od 10 miliona KM, čime je ova banka plasirana na treće mjesto po zaradi u FBiH, nije rezultat drastično poboljšanog poslovanja već “jednokratnog prihoda“, iako se ne navodi o čemu je riječ.
Da bi ova banka dugoročno postala jedan od lidera po profitabilnosti, ona mora povećati udio u svim segmentima poslovanja, a do toga, bar zasad, nije došlo.
Banka i dalje ima skroman udio od 2,6 posto u aktivi bankarskog sektora, 1,2 posto u kreditima i 2,9 posto u depozitima.
Lideri na bankarskom tržištu i dalje su Unicredit i Raiffeisen bank, koje imaju udjele u kreditima od 25, odnosno 18,6 posto.
Prema svemu sudeći, bankarskim sektorom i dalje će dominirati banke u stranom vlasništvu. Od 15 banaka u FBiH, samo je Union banka državna, a ostale privatne.
Od 14 banaka u pretežno privatnom vlasništvu, četiri banke su u većinskom vlasništvu domaćih pravnih i fizičkih osoba, dok je 10 banaka u većinskom stranom vlasništvu.
Sa 31. martom 2017. godine učešće banaka u većinskom stranom vlasništvu iznosilo je visokih 90,9 posto, banaka s većinskim domaćim privatnim kapitalom 6,5 posto, a jedne banke s većinskim državnim kapitalom 2,6 posto.
Najveće učešće stranog kapitala od 48,5 posto i dalje imaju dioničari iz Austrije, slijedi učešće dioničara iz Hrvatske od 15,7 posto, te Turske od 13,5 posto. Ostale zemlje imale s pojedinačno učešće manje od 7 posto.
Međutim, ako se uzme u obzir kriterij zemlje sjedišta majke-matice, odnosno grupe u čijem su većinskom vlasništvu (direktno ili indirektno preko članica iz grupe) banke u Federaciji BiH, učešće bankarskih grupa i banaka iz Austrije iznosi 41,2 posto, slijede italijanske banke s učešćem od 15,5 posto, učešće kapitala iz Turske iznosi 13,5 posto, te Rusije 7,3 posto. Ostale zemlje su imale pojedinačno učešće manje od 7 posto.
Očigledna razlika po ova dva kriterija odnosi se na banke sa italijanskim kapitalom koje u FBiH posluju preko banaka u Hrvatskoj.
(Autor: BiznisInfo)