Republika Srpska se od 2011. godine zaduživala po izuzetno visokim kamatnim stopama koje su se, na osnovu dugoročnih obveznica, kretale od šest pa do četiri odsto kolika je, u prosjeku, kamata ove godine.
Kamate po osnovu kratkoročnih trezorskih zapisa su bile i 5,5 odsto, da bi ove godine pale na nivo od 2,2 odsto, piše Blic. S druge strane, Vlada Federacije BiH se, od samog početka, zaduživala mnogo povoljnije. Za dugoročne obveznice plaćali su kamatu oko 3,8 odsto, koja je pala na 2,2. Kamate za trezorske zapise su se kretale od 2,4 odsto, dok posljednjih mjeseci prodaju trezorske zapise i po negativnoj kamatnoj stopi.
Kamate na vrijednosne papire su, ove godine, drastično opale u oba entiteta u odnosu na prethodne godine, ali je Republika Srpska i dalje zadržala veće stope, što predstavlja skuplji vid zaduženja.
Federacija se, u posljednjim emisijama trezorskih zapisa, zaduživala čak po negativnoj kamatnoj stopi, dok je Republika Srpska uspjela, u posljednje dvije emisije, da proda trezorce po rekordno niskoj kamati i to od 0,3.
Direktor Banjalučke berze Milan Božić rekao je za Blic da je do smanjenja kamatnih stopa na vrijednosne papire uticala odluka Centralne banke BiH da na iznos sredstava koje banke drže iznad obavezne rezerve obračunava negativnu kamatu od -0,2 odsto.
– Cilj je podsticanje banaka na veće kreditiranje stanovništva, privrede i države kako bi se povećala tražnja i podstakao ekonomski rast. Komercijalne banke imaju 2,5 milijardi KM iznad stope obaveznih rezervi i dio tog novca je uložen u obveznice i trezorske zapise RS i Federacije BiH. Povećana tražnja za vrijednosnim papirima uticala je na smanjenje kamatnih stopa – objasnio je Božić.
Istakao je da nije najjasnije zašto investitori u Federaciji kupuju trezorce po negativnoj kamatnoj stopi od 0,04 odsto, jer na taj način plaćaju kamatu kada pozajmljuju novac Vladi Federacije.
– Oni još moraju da plate dodatne transakcijske troškove berzanskim posrednicima, kojih u Republici Srpskoj nema. Razlozi se mogu tražiti i u većem bankarskom sektoru u FBiH koji nastoji da smanji gubitke koji se ostvaruju držanjem novca u Centralnoj banci BiH – pojasnio je Božić.
Dug 1,7 milijardi KM
Putem vrijednosnih papira Republika Srpska se, od 2011. godine pa do danas zadužila za 1,7 milijardi KM. Samo ove godine Vlada RS se zadužila za dodatnih 430 miliona KM, a u planu su još dvije aukcije do kraja godine. Putem obveznica će se zadužiti 5. decembra, a dva dana kasnije prodajom trezorskih zapisa.