Proizvodnja mlijeka u RS ide uzlaznom putanjom, a procjenjuje se da će ove godine biti proizvedeno 326,18 miliona litara, što je za oko tri odsto više nego lani, a primjetno je i povećanje isporuke mlijeka sa velikih farmi.
Istakli su to u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS naglasivši da proizvodnju mlijeka u Srpskoj karakteriše trend rasta broja velikih proizvođača, te da se smanjuje broj malih farmi.
– U prvih šest mjeseci ove godine u proizvodnju mlijeka je bilo uključeno 28.746 grla. Prosječna dnevna proizvodnja po grlu je deset litara, što je daleko ispod prosjeka u zemljama okruženja i EU, gdje muzna grla dnevno daju od 17 do 25 litara – kazali su u Ministarstvu.
Dodaju da je prosječna otkupna cijena mlijeka u ovoj godini oko 55 feninga po litri.
– Uzimajući u obzir otkupnu cijenu mlijeka, procjene su da će vrijednost ovogodišnje proizvodnje dostići 179,40 miliona maraka – rekli su u Ministarstvu.
Pojašnjavaju da je u prethodnom periodu struktura farmi u RS bila nepovoljna u smislu što su farme sa pet grla činile 68 odsto ukupnog broja isporučilaca mlijeka, a u isporučenoj količini učestvovale su sa samo 26 odsto.
U Ministarstvu ističu da se ova struktura farmi postepeno mijenja u ovoj godini, pa je primjetan rast učešća velikih uzgajivača, što će se, kako kažu, nastaviti i ubuduće.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i mljekara RS Vladimir Usorac kaže da je sa ekonomskog aspekta dobro da se povećava broj velikih proizvođača.
– Lakše je kontrolisati proizvodnju kada se na jednoj farmi proizvede velika količina mlijeka, a manji su i troškovi transporta do mljekare – rekao je Usorac.
Dodaje, da uzimajući u obzir socijalni aspekt, mlijeko zadržava stanovništvo na selu, a nestankom malih proizvođača, gasi se proizvodnja u ruralnim krajevima.
Proizvođač mlijeka iz mjesta Tišina u opštini Šamac Čedo Borojević ističe da je povećanje broja velikih proizvođača logičan slijed u razvoju mljekarskog sektora.
– Potrebno je obezbijediti farme sa najmanje 20 muznih grla, kako bi se postigla opravdanost u proizvodnji mlijeka na našim prostorima – rekao je Borojević, koji na svojoj farmi ima 150 muznih grla i oko 50 junica.
Borojević ističe da je jedan od ciljeva i povećanje proizvodnje mlijeka po grlu, što se postiže proizvodnjom kvalitetne hrane za krave i pravilnim rasporedom obroka.
– Svaka naša krava može dati između 20 i 25 litara mlijeka dnevno ako se pravilno hrani kvalitetnom kabastom hranom proizvedenom na našim poljima – dodao je Borojević.
Ovčije i kozije mlijeko
U Ministarstvu poljoprivrede ističu da se u Republici Srpskoj proizvode i neznatne količine ovčijeg i kozijeg mlijeka, ukupne vrijednosti oko 10,76 miliona maraka.
– Proizvodnja ovčijeg mlijeka se kreće oko 4,13, a kozijeg oko 2,27 miliona litara – istakli su u Ministarstvu. (Glas Srpske)