Ukupan broj korisnika mobilne telefonije u Republici Srpskoj koji se odnosi na “Telekom Srpske” na kraju prošle godine iznosio je 1,31 milion i veći je za 0,1 odsto u odnosu na godinu ranije, podaci su iz informacije o stanju u oblasti telekomunikacija u Republici Srpskoj.
Kada je riječ o fiksnoj telefoniji u Srpskoj broj pretplatnika “Telekoma Sprske” na kraju prošle godine iznosio je oko 235.270, što je pad za 6,5 odsto u odnosu na godinu ranije.
U informaciji, koju je nedavno razmatrala Vlada Srpske, ističe se da je “Telekom Srpske” ključni nosilac razvoja telekomunikacionog tržišta u Srpskoj, te da je ta kompanija u prošloj godini ostvarila ulaganja u segmentu modernizacije mobilne telefonije od oko 24 miliona KM.
Ukupni prihodi “Telekoma Srpske” u 2017. godini iznosili su 427,2 miliona KM i smanjeni su za 4,6 odsto u odnosu na 2016. godinu. Ukupni rashodi u 2017. godini bili su 360,4 miliona KM i manji su za 2,6 odsto u odnosu na 2016. godinu.
Ukupna neto dobit “Telekoma Srpske” za 2017. godinu iznosila je 60,05 miliona KM i manja je za 14,4 odsto u odnosu na 2016. godinu. Broj zaposlenih te kompanije na dan 31. decembar 2017. godine iznosio je 2.137 radnika, što predstavlja smanjenje za šest radnika u odnosu na prethodnu godinu.
“U kontekstu opštih ekonomskih prilika koje je obilježio uticaj ekonomske krize i pad kupovne moći stanovništva, `Telekom Srpske` je operater koji i dalje zadržava liderske pozicije na tržištu Srpske i kontinuirano povećava tržišno učešće na prostoru cijele BiH”, navodi se u informaciji dostavljenoj Srni iz resornog ministarstva.
Tržišno učešće “Telekoma Srpske” sa aspekta broja korisnika mobilne telefonije na nivou BiH iznosi 38,5 odsto, a u toj oblasti u BiH djeluju još dva dominantna operatera – “BH telekom” i HT Mostar.
Osim ovih dominantnih operatera, zaključno sa prošlom godinom, na tržištu BiH djeluje još 11 operatera sa dozvolom za pružanje fiksnih javnih telefonskih usluga, 79 operatera javnih elektronskih komunikacionih mreža, 71 internet servis provajdera, četiri operatera mobilnih telefonskih usluga.
U informaciji se navodi da usluge “tri-ge” /treće generacije/ mobilne mreže na nivou BiH nude sva tri dominantna operatera, te da će uvođenje LTE tehnologije, odnosno mobilne mreže “četiri-ge” /četvrte generacije/ obezbijediti znatno veće brzine prenosa podataka, što omogućava pružanje kvalitetnijih i raznovrsnijih usluga prema sve zahtjevnijim korisnicima.
Na kraju prošle godine na tržištu BiH je, prema ovoj informaciji, djelovao 71 pružalac internet usluga.
“Procjenjuje se da je broj pretplatnika internet usluga u Srpskoj za 2017. godinu iznosio oko 210.000. Broj pretplatnika internet usluga na tržištu BiH 2017. godine je iznosio 700.578”, navodi se u informaciji.
Procjenjuje se da su u BiH u prošloj godini bila 3.064.072 korisnika interneta, na osnovu čega proizilazi da je stopa korišćenja interneta u BiH 86,77 odsto.
Srna