Fortenova grupa i Badel 1862 potpisali su danas kupoprodajni ugovor kojim Badel 1862 stječe 100 posto dionica u kompanijama Agrolaguna d.d. iz Poreča i Vinarija Novigrad d.o.o.
Time su zaključeni pregovori o preuzimanju jedne od vodećih kompanija za proizvodnju hrane i pića u Hrvatskoj.
Fortenova grupa nastavlja provoditi svoju strategiju daljnjeg fokusiranja na maloprodaju i preradu hrane, zbog čega je odlučila prodati Agrolagunu, čija je djelatnost usko povezana s poljoprivrednim aktivnostima.
Fortenova, bivši Agrokor, nedavno je prodala kompanije Belje, Vupik i PIK Vinkovci koje je kupila Podravka.
U okviru Fortenove posluju kompanije kao što su Konzum, Mercator, Jaminica, Sarajevski kiseljak itd.
S druge strane, Badel 1862, vodeći hrvatski proizvođač jakih alkoholnih pića i vina, preuzimanjem vlasništva u Agrolaguni, nastavlja konsolidirati domaću industriju proizvodnje alkoholnih pića.
Ovom akvizicijom Badel učvršćuje svoju lidersku poziciju u proizvodnji kvalitetnih i vrhunskih vina na hrvatskom tržištu.
Uz postojeće vinograde i vina koja Badel proizvodi u Dalmaciji i kontinentalnoj Hrvatskoj, integracijom Agrolagune, ponuda će se dodatno zaokružiti i vrhunskim istarskim vinima.
Time Badel postaje jedina kompanija u Hrvatskoj s portfeljem koji pokriva sve ključne vinske regije te dodatno učvršćuje svoju tržišnu poziciju i otvara nove mogućnosti za rast proizvodnje vina.
Badel ovim ulaganjem postaje najveći proizvođač grožđa vinskih sorti s ukupno 800 hektara vinograda, dok volumene proizvodnje vina povećava s 2,5 na 6,5 miliona litara.