Nakon što je obustavljen rad kompanija u Industrijskoj zoni Pobjeda, nastavlja se zatvaranje proizvodnih pogona u Goraždu
Proizvodnja u goraždanskoj Industrijskoj zoni Pobjeda u kojoj radi ukupno 1.400 radnika, od jutros je zaustavljena.
Naredbu o zatvaranju industrijske zone iz koje je do juče išao izvoz u 54 zemlje svijeta, donio je sinoć štab Civilne zaštite Bosansko-podrinjskog kantona nakon informacije da je direktorica Unis Ginexa, jedne od 4 kompanije smještene u ovoj industrijskoj zoni, pozitivna na koronavirus.
Poduzete mjere
Danas su svoje pogone zatvorile još neke kompanije. Među njima i EMKA Bosnia, potvrdio je za BiznisInfo gradonačelnik Goražda Muhamed Ramović.
– Njemačka firma EMKA koja zapošljava preko 300 ljudi danas je takođe prekinula proizvodnju, a o tome razmišljaju i druge kompanije koje rade u Goraždu – kazao je Ramović za BIznisInfo.
On nam je potvrdio da je nakon odluke o prekidu proizvodnje u industrijskoj zoni Pobjeda poduzet niz aktivnosti kao što je pranje ulica u i oko industrijske zone i u cijelom gradu, te stavljanje u izolaciju svih koji su bili u kontaktu sa osobama kod kojih je potvrđen kornavirus.
Izvoz u 54 zemlje svijeta
Goraždanski portali prenijeli su da je prekinuta proizvodnja i u kompanijama Bekto Specijalna izrada, AC-Unity, EBI d.o.o.
Podsjetimo kako je riječ o kompanijama koje su veliki izvoznici i izuzetno uspješne. Samo u industrijskoj zoni pobjeda posluju firme koje izvoze u 54 zemlje svijeta. To su kompanije iz namjenske industrije Unis Ginex, Pobjeda Rudet, PTG sportska municija (Pobjeda Technology Goražde) te Tvornica alata Goražde koja ih prati sa svojim proizvodnim asortimanom.
Vijest dolazi samo dan nakon što je proizvodnja obustavljena i u konjičkom Igmanu nakon što je kod direktora ove kompanije utvrđen koronavirus.
Direktori kompanija namjenske industrije prisustvovali su 11. marta ove godine proslavi 70 godina rada kompanije Igman d.d. Konjic a skupu je prisustvovao i biznismen iz Srbije zaražen koronavirusom.
Riješiti pitanje radnika
Ramović kaže kako će sudbinu radnika zajednički morati riješiti poslodavci te svi nivoi vlasti u Federaciji BiH.