Dijelu radnika Konzuma u Bosni i Hercegovini sa kratkoročnim ugovorima u posljednjih mjesec dana ugovori nisu produženi, izvijestila je BHT.
No, o tome ni radnici ni sindikati u ovoj kompaniji javno ne žele govoriti, kao ni u Upravi Konzuma. Svi čekaju rasplet situacije oko Agrokora u Hrvatskoj.
Iz strukovnog Sindikata u Sarajevu, međutim, optimistični su da neće biti otpuštanja.
“U kontaktima koje imam sa menadžmentima u Sarajevu i Zagrebu dosad su sve obaveze prema radnicima i dobavljačima ispunjene. To je pozitivno i ja se nadam da će se taj trend nastaviti”, kaže Muhamed Avdagić, predsjednik Sindikata prehrambene industrije BiH.
Na Međunarodnom sajmu privrede u Mostaru bilo je riječi i o uticaju krize u Agrokoru, na tržišta u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić rekao je da je razgovarao sa hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem o krizi u ovom koncernu. Ivanić je izjavio kako se nada da će dobavljači iz BiH biti tretirani kao i dobavljači u Hrvatskoj.
Agrokorove kompanije dužne su dobavljačima u BIH oko 350 miliona KM, a prema svim dobavljačima u regiji 2,5 mlrd eura.
Ekonomski analitičar Admir Čavalić uvjeren je kako je Agrokor previše važan kako bi ga Hrvatska pustila da propadne, te se nada će se na tom tragu pronaći rješenje i za kompanije iz BiH.
“Kada govorimo o radnim mjestima, ako dođe do većih restrukturiranja ne očekujem da bi trebalo doći od većih otkaza. Ipak je riječ o privatnoj kompaniji i apsolutno sam uvjeren da nema viška zaposlenih i tehnološkog viška”, smatra Čavalić.
On ističe kako je na leđa dobavljača pao najveći teret poslovanja Agrokora.
“Ukupno trećina svih dugovanja Agrokora odnosi se na dug prema dobavljačima što znači da su dobavljači u najvećoj mjeri trpili teret poslovanja Agrokora”, istakao je Čavalić.
Iz uprave Konzuma nisu odgovorili na upit portala BiznisInfo da li su tačne informacije koje se sve češće čuju u javnosti kako je u ovoj kompaniji već došlo do otpuštanja određenog broja radnika.