Informatičke kompanije u proteklih pet godina bilježile su rast prihoda i do 1.409 posto broja zaposlenih do 583 posto.
Informatički sektor najbrža je rastuća grana privrede u Bosni i Hercegovini i u posljednjih pet godina rastao je 72 posto. Prema podacima koji su dostupni na stranici bon.ba, sve firme u IT sektoru su, primjerice, u 2010. godini zabilježile prihod od 166 miliona KM, da bi u 2014. godini taj iznos narastao na 328 miliona KM. Istovremeno je vrijednost izvoza u 2014. godini dosegnula 59 miliona KM. IT kompanije su u pet godina zabilježile rast prihoda od 201 pa čak do 1.409 posto, a broj zaposlenih i do 583 posto. Sve ovo ukazuje da IT sektor itekako može biti snažan stub razvoja Bosne i Hercegovine.
Nedostaje pomoć
Neke od istaknutijih informatičkih kompanija u BiH svakako su: Nsoft Mostar, Bicom Zenica, Walter IT Solutions Sarajevo, Fitnet-Online Mostar, LogIn Service Sarajevo, Mistral Technologies Sarajevo, H&H Tuzla, Authority Partners Sarajevo, Symphony Sarajevo.
Kako je za Faktor izjavio dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Samim Konjicija, naše društvo veoma ozbiljno mora shvatiti IT sektor i potrebna je veća državna pomoć firmama kako bi se one još snažnije razvijale.
– Nažalost, pomoć je izostala i sve se završi na praznim floskulama. Informatički sektor trebao bi biti strateška privredna grana, ali nažalost, bojim se da društvo ozbiljno ne prepoznaje značaj ove privredne grane. IT sektor, prmijerice, u Bugarskoj, Češkoj ili Poljskoj snažno je napredovao jer je imao državnu podršku – naveo je naš sagovornik.Govoreći o znanju domaćih kadrova, profesor Konjicija kazao je da je ono zadovoljavajuće.
– Naši kadrovi vrlo dobro se hvataju u koštac s poslovima i zahtjevima industrije u ovom momentu. Uvijek postoji neka potreba za prilagođavanjem poslovima. Postoji mnogo primjera i naših studenata koji danas uspješno rade za najveće svjetske kompanije – kaže dekan Elektrotehničkog fakulteta.
Prema njegovim riječima, godišnje se na fakultet upiše oko 450 studenata, a sa fakuleta izađe oko 70 mastera računarstva i informatike.
Intenzivna grana
Naš sagovornik je zaključio kako se radi o vrlo intenzivnoj privrednoj grani, koja uz energetiku ima najveći porast obima poslovanja.
– BiH se uklopila u svjetske IT trendove i naše firme imaju stalnu potrebu za novim kadrovima. Potrebno je da IT sektor dobije ekskluzivnu pažnju države, jer investicija u ovu privrednu granu najbrže se povrati. Mnogo je lakše uložiti u informatiku i mnogo je brži povrat investicije nego u drugim privrednim granama – ocijenio je Konjicija. (Faktor)