QUANT, TRUMP i DOGE: Kako su mim-koini postali fenomen?

0

U potezu koji djeluje kao da je direktno izvučen iz satirične naslovne strane, novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Tramp, ušao je u svijet mim-koina lansiranjem tokena $TRUMP, tri dana prije njegove inauguracije. Ovaj token obećava “ogromne” profite i “nevjerovatnu” budućnost jer, naravno, sve što on dotakne je “najbolje.”

Podržan talasom patriotskih mimova, NFT-ovima njegovog prepoznatljivog izraza lica i obećanjima da je “najstabilniji token ikada,” ovaj token je već izazvao pometnju u kripto zajednici. $TRUMP je sada porastao više od 10.000% uz tržišnu kapitalizaciju od 71 milijardu dolara – impresivan podvig koji je čak zbunio i suosnivača Binance-a, CZ-a. Dva dana kasnije, Trampova supruga Melanija je lansirala $MELANIA mim-koin.

Da li će pravo nasljeđe ovih tokena postati sljedeći finansijski fenomen ili samo još jedna šala, ostaje da se vidi. Ali jedno je sigurno: kada čak i vladajući prvi par superpotentne zemlje ulazi u kripto svijet, jasno je da mim-koini više nisu samo nišna radoznalost—oni su postali pravi kulturni fenomen.

Nikada nije bio bolji trenutak nego danas da produbite svoje razumijevanje mim-koina.

Mim-koin QUANT: kako je trinaestogodišnjak pokrenuo mini finansijsku revoluciju na internetu?

Sličan uspjeh popularizacije doživio je i $QUANT, mim-koin koji je pokrenuo 13-godišnji streamer u novembru 2024. godine. Početak je bio šala — mladi kreator lansirao je token koristeći platformu Pump.fun, ali ubrzo je izveo “rug pull” (prevaru), prodajući 51 milion tokena za 30.000 dolara. Međutim, umjesto da se povuku, članovi zajednice odlučili su podići vrijednost tokena, što je dovelo do porasta tržišne kapitalizacije na nevjerovatnih 22,6 milijuna dolara u samo 15 sati. Ironično, stvoritelj rug pull-a gledao je sa strane dok je njegov token postao najvreliji mim-koin tog trenutka. Kasnije, zbog ovog skandala, njegovi lični podaci procurili su na internet.

U svijetu mim-koina, uspjeh ne ovisi o stvarnoj korisnosti tokena, već o snazi zajednice koja ih podržava. Zajednice koje podržavaju mim-koinove podižu vrijednost tokena kroz zajednički entuzijazam, humor i ponekad čak i ljutnju. Iako su mim-koini poznati po velikoj volatilnosti, a mnogi brzo padnu u vrijednosti, njihova popularnost dokazuje snagu kolektivne energije. Na primjer, $QUANT je s vrhunca od 0,0633 dolara pao na 0,00075 dolara, što pokazuje kako brzo može doći do gubitaka kada uzbuđenje splasne.

Mim-koini su primjer kriptovaluta koje ne prate tradicionalne investicijske logike. Vrijednost im ne proizlazi iz tehnologije ili praktične primjene, već iz kulturnih trenutaka i internetskog humora. Najpoznatiji mim-koin, Dogecoin, započeo je kao zabavna počast Shiba Inu mimu, ali je zahvaljujući podršci slavnih poput Ilona Muska postao pravi kulturni fenomen. Slična priča prati i token Fartcoin, koji je počeo kao šala, ali je privukao vjernu zajednicu koja ga je učinila relevantnim na tržištu.

Iako mim-koini predstavljaju visok rizik, oni također nude visoke potencijalne nagrade. Ulagatelji mogu zaraditi enormne profite ako zajednica odluči podržati određeni token, ali isto tako mogu brzo izgubiti novac ako se interes zajednice povuče. Zbog svoje volatilnosti, mim-koini izazivaju etička pitanja o odgovornosti i transparentnosti u kripto industriji, jer čak i mladi ljudi mogu lansirati tokene koji mogu privući milione dolara ulaganja.

Na tržištu mim-koina, sve ovisi o moći zajednice i kolektivnoj psihologiji. Ove kriptovalute su proizvod internetske kulture i dokaz da humor, viralnost i zajednička strast mogu oblikovati vrijednost imovine. U tom kontekstu, mim-koini predstavljaju inovativnu mješavinu zabave, ekonomije i online fenomena, no njihova nestabilnost i nepredvidljivost čine ih visokorizičnim ulaganjem.