Prve žrtve Vladine odluke? Velika kompanija spremna dati 100 do 200 otkaza

0

– Cilj povećanja minimalne plaće na iznos od 1.000 KM nije poboljšanje finansijskog statusa radnika već da se u budžet Federacije Bosne i Hercegovine upumpa novih 700 miliona KM – kaže Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

Smatra da će Vlada FBiH, baš kao što to tvrdi zamjenik premijera Vojin Mijatović, subvencionirati obrte i mala preduzeća.

– To je bacanje prašine u oči. Šta sa srednjim i velikim preduzećima koji imaju po 500 i više radnika? Rast minimalne plaće povlači i rast drugih plaća. Tokom vikenda razgovarao sam sa čelnicima jedne velike kompanije koja se bavi pružanjem usluga. Kažu, ako bude trebalo, otpustit ćemo 100-200 radnika. Ko će se prvi naći na udaru? Mladi ljudi kojima je to prvi posao, tek se uče zanatu, treba im vremena… A Vlada FBiH ističe kako je ova odluka, između ostalog, i za dobrobit mladih – ističe Smailbegović u razgovoru za Faktor.

Dodaje kako nas u 2025. očekuje eksplozija cijena.

– Svako će se snalaziti na svoj način. Trgovački centri će podići cijene, ulazne cijene idu gore, cijene usluga… Ovi koji podižu cijene ubrzat će rast inflacije, a istovremeno će se smanjiti zaposlenost. I ko će na kraju platiti ceh? Građani, naravno – govori on.

Stava je da će ova odluka pojačati sivu ekonomiju.

– U FBiH privatna preduzeća imaju 14 radnika zaposlenih u prosjeku. Znači, značajan je broj onih firmi, obično porodičnih, koji imaju pet-šest zaposlenih. Kako da oni podignu plaću, od čega? Također, izvozno orijentisane firme ne mogu podići cijene svojih proizvoda jer će onda ostati bez tržišta – dodaje.

Naglašava kako je od ekonomskih stručnjaka i analitičara zatražio da istraže da li se ikada desilo, pogotovo u ovom dijelu Evrope, da se minimalna plaća poveća za 61,5 posto (sa 619 KM na 1.000 KM).

– Prije 15 godina, ekonomski jaka i stabilna Slovenija je digla minimalnu plaću za 23 posto, pa su se godinama oporavljali od te mjere –  zaključio je Smailbegović.