Advertisement

Prva polovina godine donosi brojne rizike za tržišta nafte

0

Svjetska potražnja za naftom bit će i u prvoj polovini 2021. godine obilježena rizicima koje je donijela pandemija koronavirusa, a njeni glavni motori trebale bi biti razvijene zemlje, objavio je čelnik Organizacije zemlja-izvoznica nafte.

“Neki znakovi ulijevaju nadu, ali izgledi su za prvu polovinu 2021. godine mješoviti i moramo se nositi s još puno rizika koji bi mogli pritisnuti cijene”, izjavio je u nedjelju glavni tajnik OPEC-a Mohammad Barkindo prema bilješkama objavljenim na internetskoj stranici grupe. 

“U mnogim su zemljama i dalje na snazi ograničenja društvenih i ekonomskih aktivnosti a neke zabrinjava i pojava opasnog novog soja virusa”, objasnio je Barkindo, prenijela je agencija Hina. 

U drugoj polovini godine svjetska ekonomija mogla bi se snažno oporaviti, ali oporavak sektora poput turizma, putovanja, ugostiteljstva i odmora na pretpandemijski nivo mogao bi se protegnuti na više godina, dodao je čelnik OPEC-a.

OPEC očekuje da će globalna potražnja za naftom ove godine porasti za 5,9 miliona barela dnevno, na 95,9 miliona barela dnevno, s obzirom na prognozirani 4,4-postotni rast svjetske ekonomije, a glavni motori potražnje bit će razvijene zemlje, navodi Barkindo.

To znači da se potražnja ove godine neće vratiti na pretpandemijski nivo od oko 100 miliona barela dnevno, unatoč tome što je razvoj cjepiva protiv koronavirusa potaknuo iskru optimizma na tržištima, primjećuje Reuters.

OPEC i njegovi saveznici među neovisnim proizvođačima, uključujući Rusiju, bili su prošle godine prisiljeni oštro smanjiti proizvodnju, za 9,7 miliona barela dnevno, kako bi je prilagodili urušenoj potražnji u vrijeme pandemije koronavirusa.

U drugoj polovini godine ublažili su rezove na 7,7 miliona barela dnevno, prateći postepeni oporavak potražnje koji je potaknulo ublažavanje protupandemijskih mjera, a od januara trebali bi ih ublažiti za dodatnih pola miliona barela dnevno.

Do kraja godine proizvodnja bi se trebala povećati za ukupno dva miliona barela dnevno, iako neke članice skupine smatraju da to ne bi bio dobar potez, s obzirom na kontinuirano širenje zaraze koronavirusom.

Tako je Saudijska Arabija, vodeći proizvođač u OPEC-u, na dosadašnjim sastancima predlagala oprezniji pristup dok su se Ujedinjeni Arapski Emirati i Rusija, neovisni proizvođač, založili za brže povećanje proizvodnje. 

Cijene nafte zaključile su prošlu godinu na londonskom tržištu iznad nivoa od 50 dolara, što predstavlja 20-postotni pad u odnosu na godinu ranije, ali je i dvostruko više nego u aprilu, na vrhuncu prvog vala pandemije.