„Šume RS“ su u prvom polugodištu ove godine ostvarile dobit od 2,68 miliona maraka, a od 26 šumskih gazdinstva osam je bilo u minusu.
Direktor ovog javnog preduzeća Risto Marić kaže da je ostvaren najbolji polugodišnji rezultat u posljednjih više od deset godina.
– Ukupni prihodi u prvom polugodištu iznosili su 89,75 miliona, a rashodi 87,69 miliona maraka – rekao je Marić.
Pored rasta profita, „Šume“ su prebacile i plan sječe za šest odsto, a proizvodnje za tri procenta.
– Planirana je sječa 900.000 metara kubnih drveta, a realizovano je 952.000 metara kubnih. Sličan trend je i u proizvodnji gdje je planirana realizacija 898.000 metara kubnih drveta, a ostvareno je 926.000 kubnih metara – rekao je Marić.
Prvu polovinu godine sa minusom su završili šumska gazdinstva „Panos“ iz Višegrada, „Birač“ iz Vlasenice, „Doboj“ iz Doboja, „Zelengora“ iz Kalinovika, „Majevica“ iz Lopara, „Botin“ iz Nevesinja, „Jahorina“ sa Pala i „Milići“ iz Milića.
– Najmanji gubitak od 45.000 maraka imalo je Šumsko gazdinstvo „Milići“, a najveći koji je premašio 400.000 KM zabilježen je kod „Birča“. Povoljno je da negativni rezultat kod šumskih gazdinstava nije toliko izražen kao što je bio na polugodištu prethodnih godina – naveo je Marić i dodao da trenutno neće posezati za smjenom direktora ovih gazdinstava, ali da se to može očekivati početkom iduće godine ukoliko budu i dalje poslovala negativno.
Govoreći o šumskim gazdinstvima koja su poslovala u plusu, Marić je istakao da su najveću dobit ostvarili „Ribnik“ iz Ribnika – 720.000 i „Vučevica“ iz Čajnica – 600.000 KM.
– Dobit veću od pola miliona maraka imao je i „Visočnik“ iz Han Pijeska, koji je bio u plusu 540.000 maraka. Veliki profit ostvario je i „Oštrelj-Drinić“ iz Drnića koji je na kraju polugodišta imao plus od 420.000 maraka, dok je „Klekovača Potoci“ iz Istočnog Drvara imala dobit od 400.000 KM – naveo je Marić.
Prvi čovjek „Šuma“ očekuje da će preduzeće tekuću godinu završiti u plusu.
– U proizvodno-finansijskom planu planirana je dobit od 4,50 miliona KM. Međutim, mi bismo plan mogli premašiti i ostvariti veću dobit nego što smo predvidjeli – kazao je Marić i dodao da 17 šumskih gazdinstava isplaćuje platu redovno, a ostalih devet ima kašnjenja u isplati od jednog do tri mjeseca.
On je istakao da preduzeće nema problema sa naplatom novca za preuzetu robu od 2014. godine, te da ne postoji nijedno sporno potraživanje.
– Međutim, postoji dug iz ranijih godina koji iznosi 37 miliona KM. Od toga iznosa 25 miliona nikada neće biti naplaćeno, a i preostalih 12 miliona je pod znakom pitanja – rekao je Marić.
„Šume RS“ se i dalje bore sa bespravnom sječom, a samo u prvom polugodištu podneseno je 916 prijava protiv šumokradica.
– Ukupna evidentirana šteta pričinjena na ovaj način iznosi 6.848 kubnih metara drveta, odnosno oko 818.000 maraka. Najveća šteta kao i ranijih godina zabilježena je u Šumskom gazdinstvu „Jahorina“ Pale gdje je posječeno 1.660 kubnih metara drveta što čini 24 odsto ukupnog iznosa štete na nivou preduzeća – naveo je Marić i dodao da je od januara do kraja juna evidentiran i 71 požar na području kojim gazduju „Šume“.
Naglasio je da su „Šume“ u prvom polugodištu realizovale investicije vrijedne 5,62 miliona maraka od čega se 1,90 miliona ili 35 odsto odnosi na biološke.
– Pored toga, zasađeno je 583.000 sadnica prilikom pošumljavana čija je vrijednost 1,99 miliona maraka – kazao je Marić i dodao su u prvoj polovini ove godine sproveli sve potrebne mjere kako bi stabla zaštitili od biljnih bolesti i da će to činiti i ubuduće.
Sistematizacija
Risto Marić je rekao da će pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u „Šumama RS“ najvjerovatnije biti usvojen u idućih tridesetak dana.
– Pravilnik će sačiniti Ekonomski institut iz Banjaluke. Mi ćemo iznijeti primjedbe i sugestije na njihov prijedlog nakon čega ćemo dobiti konačan dokument – rekao je Marić. (Glas Srpske)