Profesorica na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Sabina Silajdžić na svom Facebook profilu je prokomentirala odluku Vlade FBiH o povećanju minimalne plate na 1.000 KM od 1. januara ove godine.
Njen post prenosimo u cijelosti:
– Ekonomija – Aktualnosti ‘Uredba o minimalacu’
Uredbom Vlade FBIH o minimalcu, do boljih uvjeta za život radnika!? Hm…Ovo nije amaterstvo, ovo je Monty Python! Odista, svaki komentar i pojašnjenje je suvišno.
Nemam običaj osvrtati se na odluke Vlade (a), pojedinačne Zakone, jer odista, reforme koje se u ovoj zemlji provode posljednjih decenija ne zavrijeđuju pažnju znanstvenika ekonomske provinijencije. Nepregledna su to prostranstva gluposti i neznanja. Odavno već je to naša zbilja. Međutim, ovaj puta, Vlada Federacije nadmašila je naša očekivanja. Naprosto, nemoguće je naslutiti dubine ponora amaterskog upravljanja ekonomskim reformskim procesima. Posljedice ove Uredbe su dalekosežne, instantne, neizbježne, izgledne i mjerljive. U duhu izrečenog, rado bih da pitam gospodu iz Vlade, jesu li provedene neminovne studije po ovom pitanju:
~ Ex ante Policy Impact Assesment?
~ Cross-sectoral regulatory impact assesment?
S tim u vezi, rado bismo se osvrnuli na procijenjene kratkoročne i dugoročne efekte i implikacije provedbe Uredbe na zaposlenost, produktivnost, konkurentnost, izvoznu performansu i ekonomski rast? Zapravo, trebao bi nam uvid u disagregirane sektorske analize, na osnovu kojih ste donijeli ovakvu Uredbu.
Hvala!
POST SCRIPTUM
U najkraćem ‘sit gladnom ne vjeruje’. Država se ne bi odrekla ničega, al bi rado da socijalnu pravdu utjeruje preko minimalca, i grbače onih koji posluju i privređuju u nemogućim uvjetim!? Navodno, Vlada namjerava subvencionirati troškove povećanja doprinosa koji proizilaze iz povećanja minimalne plate, malim firmama i obrtnicima!? Nemoguća misija, osim što je sa znanstvenog stajališta neosnovana.
Važno je shvatiti da naš model razvoja (tranzicije) počiva na paradigmi specijalizacije da budemo i ostanemo siromašni, i sad bi neko da sjekirom sječe, gdje i kako mu volja, pod izlikom socijalne pravde. Al neukim to ne možete objasniti. To je isprazan razgovor.
Samo provedbom seta fiskalnih reformi moguće je doći do željenog povećanja plata radnika, koje nužno mora pratiti smanjenje poreskog opterećenja nadnica, a u korist povećanja produktivnosti rada u srednjem i dugom roku. U tim podvizima, neutralan efekat na budžet teško je postići, bez povećanja efikasnosti javnih rashoda. Možda da restruktuirate budžetska izdvajanja po osnovu tekućih rashoda?
Hm…teška zadaća.