Kompanija Huawei Tehnologie saopštila je danas da je prodaja imovine vinula njen profit za 76 odsto u 2021. godini, što je prvi u nizu pozitivnih rezultata pod glavnom finansijskom direktorkom Meng Vandžou od kada se prošle godine vratila u Kinu nakon skoro tri godine pritvora u Kanadi.
Neto profit Huaweia skočio je na 113,7 milijardi juana (17,8 milijardi dolara), što je najveći godišnji dobitak kompanije do sada, saopštio je kineski gigant u proizvodnji pametnih telefona i računara, prensoi Rojters.
Prošlogodišnji skok, nakon rasta od samo 3,2 odsto u 2020, rezultat je prodaje imovine nakon uvođenja američkih sankcija i slabije domaće potražnje zbog pandemije virusa korona.
Međutim, prihod Huaweia je lani potonuo za 29 odsto na 636,8 milijardi juana (100 milijardi dolara), što je u skladu preliminarnom prognozom kompanije iz decembra.
“Uprkos padu prihoda u 2021, naša sposobnost da ostvarimo profit i generišemo gotovinske tokove se povećava, i u stanju smo da se nosimo sa neizvjesnošć”, rekla je Meng na događaju koji se prenosi uživo iz sjedišta kompanije u Šenženu.
Meng je uhapšena u Kanadi neposredno prije nego što je administracija bivšeg predsjednika SAD Donalda Trampa uvela zabranu trgovine s Huaweia, pozivajući se na zabrinutost za nacionalnu bezbjednost.
Američke sankcije, zajedno sa efektima korona mjera ograničenja, opteretile su poslovanje Huaweia, što ga je navelo da u novembru 2020. proda svoju jedinicu Honor za proizvodnju telefona srednjeg cjenovnog nivoa. Kompanija je primila prvu uplatu po tom ugovor u martu 2021. godine.
Huawei je takođe prodao svoju x86 serversku diviziju otprilike u isto vrijeme.
Meng, kćerka osnivača Huaveja Rena DŽengfeja, imala je centralnu ulogu u sukobu koji je Huavej vodio sa Sjedinjenim Državama.
Ona je privedena u decembru 2018. u Vankuveru nakon što je njujorški sud izdao nalog za hapšenje, navodeći da je pokušala da prikrije pokušaje firmi povezanih sa Huawiem da prodaju opremu Iranu kršeći sankcije SAD-a.