Prodaja imovine bivše Jugoslavije: BiH preuzima nekretnine u Tunisu, Keniji, Madagaskaru i Alžiru

0

BiH će u najnovijem krugu podjele diplomatskih i konzularnih predstavništava bivše Jugoslavije preuzeti nekretnine u Tunisu, Keniji, Madagaskaru i Alžiru vrijedne desetine miliona dolara.

Radi se o nepokretnoj imovini koja je u jednakim dijelovima podijeljena između BiH i Hrvatske, a preuzimanje će biti dogovoreno između dvije zemlje.

– Primopredaja će biti obavljena najkasnije do 1. oktobra, a nakon toga biće postignut dogovor. Kontakti sa predstavnicima hrvatskog Ministarstva inostranih i evropskih poslova su u toku – kažu u Ministarstvu inostranih poslova BiH.

Od prodaje zgrada ambasada bivše Jugoslavije u Bonu, Njujorku, Tokiju i Bernu i stana u Njujorku čija tržišna cijena iznosi oko 80 miliona dolara, BiH bi trebalo da dobije oko 12 miliona dolara. Stan na Petoj aveniji u Njujorku niko ne koristi, kao ni zgradu u Bonu.

U zgradi u Njujorku smještena je misija Srbije pri Ujedinjenim nacijama, a Srbija koristi i zgrade ambasada u Tokiju i Bernu. Osim tih, slijedi i zajednička prodaja diplomatsko-konzularnih objekata u Centralnoafričkoj Republici, Gvineji, Zambiji i Gvajani.

– Postoji i diplomatsko-konzularna imovina bivše Jugoslavije koja nije navedena u dodatku Aneksa B Sporazuma o sukcesiji. Njena identifikacija je u toku, kao i proces podjele velikog diplomatskog kompleksa u Brazilu, a uskoro će biti distribuisana i umjetnička djela koja se nalaze u diplomatsko-konzularnim objektima bivše Jugoslavije – kažu u Ministarstvu inostranih poslova BiH.

Zajednički komitet za sukcesiju diplomatsko-konzularne imovine bivše Jugoslavije, sastavljen od predstavnika BiH, Srbije, Hrvatske, Makedonije i Slovenije, prodaju je dogovorio na sastanku održanom 4. i 5. aprila u Skoplju.

U Ankari je 30. marta završena primopredaja objekta ambasade koji je BiH dobila u procesu raspodjele sa Srbijom. Taj objekat BiH je dobila rezolucijom Komiteta za raspodjelu diplomatsko-konzularne imovine bivše Jugoslavije iz 2006. godine, dok su Srbiji na osnovu istog dokumenta pripali rezidencija i kuća.

Rezolucijom Komiteta za raspodjelu diplomatsko-konzularne imovine bivše Jugoslavije iz 2011. godine bila je definisana obaveza primopredaje objekta ambasade do kraja 2012. godine, ali to još nije učinjeno.

Sastanak Zajedničkog komiteta za sukcesiju diplomatsko-konzularne imovine bivše Jugoslavije radi ubrzanja procesa i sprovođenja sporazuma o sukcesiji koji su prije 15 godina potpisale države nasljednice nekadašnje Jugoslavije, održan je i u junu u Sloveniji.

Ocijenjeno je da podjela imovine bivše Jugoslavije u inostranstvu dobro napreduje i da postoji mogućnost da ubrzo budu podijeljeni i zajednički arhivi.

Ukupna vrijednost imovine

Prema sporazumu o pitanjima sukcesije imovine bivše SFRJ, procijenjena vrijednost diplomatsko-konzularnih predstavništava iznosi 266,40 miliona dolara.

Predviđeno je da BiH pripadne 15 odsto, što iznosi 39,96 miliona dolara. (Glas Srpske)