Privrednici Srednjobosanskog kantona zainteresovani su za gasifikaciju ovog područja jer su svjesni da će u periodu do 2050. godine gas obezbijediti održivu energetsku budućnost.
Gasifikacijom ove regije će se stvoriti povoljniji uslovi za razvoj industrijskih zona, a time i bolji uslovi za otvaranja novih proizvodnih pogona koji će koristiti prirodni gas u tehnološke svrhe, a što će omogućiti zapošljavanje nove kvalifikovane radne snage, kazao je nakon sastanka s privednicima iz SBK federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić.
Ministar Lakić i predstavnici BH Gasa su kroz razgovor sa privrednicima istakli da će, gledajući u širem kontekstu, gas kao ekološki prihvatljiv energent pozitivno uticati na smanjenje potrošnje električne energije. Upotrebom prirodnog gasa u svrhu toplifikacije smanjuje se nivo emisije štetnih gasova i doprinosi efikasnijoj zaštiti životne sredine“, rekao je ministar Lakić.
Dodao je i da se BiH obavezala na niz međunarodnih obaveza koje podrazumijevaju smanjenje emisije ugljen-dioksida, a samim tim i na smanjenje udjela korištenja “prljavih” goriva kako u proizvodnji električne energije, tako i u industrijskoj i opštoj potrošnji.
„Stoga je prirodni gas idealno gorivo koje može pomoći da ovakvi procesi energetske tranzicije prođu što bezbolnije.“
Sve razvijene zemlje svijeta svoj razvoj u narednih 30 godina planiraju na bazi intezivnog korištenja obnovljivih izvora energije u kombinaciji s prirodnim gasom, kao energentom na putu ka potpunoj dekarbonizaciji energetskog sektora i zelenoj energiji,
U posjeti sa ministrom Lakićem bili su i savjetnik ministra za energiju Fadil Nadarević i predstavnici BH-Gasa v.d. direktor Edis Baković, v.d. izvršni direktor Dževad Bećirević i savjetnik za interkonekcije Jasmin Salkić.