Nagli prijelaz na električna vozila koji će predvoditi Kina smanjit će globalni rast potražnje za naftom za 70 posto do 2030. godine i dokončati doba nafte, pokazuje istraživanje savjetodavne kuće Carbon Tracker koje prenosi Reuters.
U 10 godina Kina bi mogla uštedjeti više od 80 milijardi dolara troškova uvoza nafte godišnje zahvaljujući sve konkurentnijim vozilima s pogonom na nove izvore energije (NEV), objavio je Carbon Tracker.
Izračun se temelji na “konzervativnom” scenariju Međunarodne agencije za energiju (IAE), koja predviđa da će električna vozila do 2030. činiti 40 posto ukupne kineske prodaje automobila, te 20 posto prodaje u Indiji i na drugim tržištima u nastajanju.
Trošak uvoza nafte potrebne za proizvodnju goriva za prosječni automobil deset je puta veći od troška nabave solarne opreme potrebne za proizvodnju struje za pogon električnog vozila, naglasio je Carbon Tracker.
“Posrijedi je jednostavan izbor između sve veće ovisnosti o skupoj nafti koju proizvodi strani kartel i domaće električne energije iz obnovljivih izvora čije cijene padaju tokom vremena”, izjavio je glavni autor izvještaja Kingsmill Bond.
Električna vozila igraju ključnu ulogu u nastojanjima Kine da smanji stakleničke plinove koji mijenjaju klimu i poboljša kvalitetu zraka u gradovima. Indija je također postavila ambiciozne ciljeve prodaje takvih vozila do 2030. godine.
Kina još nije odredila kada će točno zabraniti proizvodnju i prodaju tradicionalnih automobila, ali neimenovani dužnosnik u industriji rekao je u listopadu da će nova električna vozila do 2035. činiti polovinu ukupne prodaje svih novih automobila, dok će ostatak biti hibridna vozila.
Hina