Stvaranje povoljnog poslovnog okruženja za otvaranje novih i proširenje postojećih privrednih kapaciteta omogućilo je da po prvi put u poslijeratnom periodu u Srpcu bude zaposleno više od tri hiljade radnika, od čega je dvije trećine angažovano u realnom sektoru.
Istakao je to načelnik Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti Marko Miholjčić, koji je rekao da je na kraju prošle godine u ovoj lokalnoj zajednici bilo zaposleno 3.054 radnika, a njihov broj je i dalje u porastu, piše Glas Srpske.
– U posljednje četiri godine otvoreno je 240 novih radnih mjesta, a samo u ovoj godini počela su sa radom dva nova poslovna subjekta koja su zaposlila oko stotinu radnika. Jedan od njih je i šoping centar u poslovnoj zoni Crnaja koji je u našu opštinu, po prvi put, doveo i neke velike svjetske brendove. U njegovoj blizini je i naš najveći privredni subjekt “Perutnina Ptuj” sa oko 330 radnika i ima stalne potrebe za novim zapošljavanjima. Imamo još jednog investitora koji na ovom lokalitetu planira graditi proizvodni objekat – rekao je Miholjčić.
Razlozi za to leže u olakšicama koje su omogućene za otvaranje novih poslovnih objekata, kupovini zemljišta pod povoljnim uslovima i podsticajima za zapošljavanje.
– To je rezultiralo da prošle godine dobijemo BFC SEE čime smo prepoznati kao jedna od opština sa najpovoljnijim poslovnim okruženjem. Efekti toga se već prepoznaju, jer se investitori mnogo lakše odlučuju da upravo kod nas ulože svoj kapital, što je bilo nezamislivo do prije desetak godina kada je vladalo nestabilno ekonomsko i političko okruženje u Srpcu – istakao je Miholjčić.
U stalnom porastu je i broj preduzetničkih radnji kojih je krajem prošle godine bilo 280, što je za desetak više u odnosu na godinu ranije, a očekuje se da će do kraja ove godine njihov broj biti značajno veći.
– Jedan od glavnih razloga za to su podsticaji Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske i opštine Srbac. Nedavno je objavljena rang-lista podsticaja Zavoda gdje je 11 fizičkih lica sa područja naše opštine ostvarilo podsticaj i oni će registrovati nove preduzetničke radnje, a opština Srbac do kraja decembra takođe planira svoj program podsticaja za ovu namjenu – rekao je Miholjčić.
Na povoljniju poslovnu klimu, kako kaže, uticalo je i formiranje novog Odsjeka za strateško planiranje, upravljanje razvojem i investicijama čiji službenici su svakodnevno na usluzi građanima, počevši od registracije preduzetnika koja se sada završava u jednom danu, pa sve do apliciranja za razne projekte i konkurse i izdavanje dozvola i uvjerenja.
– Sve to je doprinijelo da smo više prepoznati kod većih donatora u BiH, naročito kada je riječ o UNDP BiH sa kojim realizujemo veći broj projekata. Od sredstava koje svake godine planiramo za realizaciju Plana kapitalnih investicija, svega 20 odsto predstavlja učešće opštine Srbac, a sve ostalo su donatorska sredstva. Ono što priželjkujemo je da ostvarimo još veću saradnju sa međunarodnim fondovima – naveo je Miholjčić.
Ističe da će naglasak u narednom periodu biti stavljen na digitalizaciju javne uprave, gdje su već ušli u određene projekte kako bi dodatno pojednostavili procedure i omogućili građanima da veći dio poslova oko registracije završe elektronskim putem.
Poljoprivreda
Značajan napredak ostvaren je i u oblasti poljoprivrede gdje su u proteklom periodu ostvareni podsticaji u iznosu od oko tri miliona KM koje su srbački poljoprivrednici dobili zahvaljujući resornom ministarstvu.
– Svake godine povećavamo i opštinske podsticaje za ovu namjenu pa je tako u budžetu za narednu godinu planirano da se izdvoji rekordnih 140.000 KM – istakao je Miholjčić.