Krajem januara u FDS stižu novi vlasnici

0

Održavanje Skupštine Fabrike duhana Sarajevo (FDS) zakazano je za 25. januar kada se očekuje prisustvo novih vlasnika iz austrijske investicijske kompanije CID Adriatic Investments GmbH.

Ova kompanija je do sada preuzela 78,7 posto dionica FDS-a, a kako je za Faktor potvrdio trenutni direktor sarajevske firme Edin Mulahasanović, na skupštini fabrike bi trebalo biti poznato više detalja i informacija o daljim planovima poslovanja.

CID-u je sredstva za preuzimanje preostalih dionica FDS-a, jednako kao i za kupovinu dionica FDS-a na aukciji, osigurala kompanija British American Tobacco (BAT).

Kako je ranije najavljeno, po uspješnom zaključenju ponude za preuzimanje CID ulazi u ekskluzivne pregovore s British American Tobacco o prodaji dijela duhanskog poslovanja FDS-a.

Sporazum CID-a i British American Tobacca bit će podložan glasanju dioničara FDS-a, due diligenceu od strane British American Tobacca te svim propisima i regulatornim odobrenjima.

Pored duhanskog biznisa, FDS posjeduje vlasnički udio u Vakufskoj banci, a osnivač je i vlasnik kompanije Tobacco press koja posjeduje maloprodajni lanac kioska u čitavoj BiH. Također nalazi se i u vlasničkoj strukturi Market Investment Group d.o.o. Sarajevo, društva za posredovanje u poslovanju vrijednosnim papirima i upravljanje privatizacijskim investicionim fondovima.

FDS je uložio i milione KM u izgradnju hotela Aura u Srebrenici, tako da i ta imovina prelazi u ruke CID-a koji će najvjerovatnije razvijati neduhanski biznis FDS-a, a proizvodnja cigareta će biti isključivo posao BAT-a.

Britanska firma je nedavno objavila da je pristala na uslove za kupovinu američkog konkurenta Reynolds Americana, povisivši svoju ponudu na 49,4 milijarde dolara za sticanje 57,8 posto udjela u toj kompaniji.

Realizacijom te akvizicije nastaće najveća duhanska kompanija u svijetu s izlistanim dionicama na berzama, a BAT već sada zapošljava više od 50 hiljada ljudi, prodaje 663 milijarde cigareta koje proizvodi u 44 fabrike u svijetu.

Ova kompanija je prije par godina preuzela i hrvatsku Tvornicu duhana Rovinj. Ukinula je poznati brend Ronhill umjesto kojeg je uvela Dunhill.

Pitanje je da li će ista sudbina zadesiti i Drinu, poznati brend FDS-a. James Pearson, član uprave za finansije BAT-a, je ranije u izjavama za medije pojasnio da je Drina jak brend koji ima svoje naslijeđe.

– Ukoliko lokalni brend ima naslijeđe, historiju i snagu, kao i potrošače, onda je naše da zadržimo taj brend – istaknuo je Pearson.

(Izvor: Faktor)