Nakon nekoliko godina konstantnog rasta, sektor proizvodnje ljekovitog bilja i šumskih plodova u BiH, koji ima ogromnu perspektivu, doživio je pad izvoza od 12 odsto, pokazuju podaci Spoljnotrgovinske komore (STK) BiH.
Uzrok tog pada, kako nam je rečeno, treba tražiti u poplavama koje su zadesile BiH 2014. godine, te veoma sušnoj prošloj godini, što je dovelo do velikih problema u ovom sektoru na cijelom Balkanu, pišu Nezavisne novine.
Tako je izvoz ovog sektora, koji obuhvata ljekovito i aromatično bilje, gljive, šumske plodove, eterična ulja i med, u prošloj godini iznosio 29 miliona maraka, što je za 3,8 miliona maraka manje nego u 2014. godini. S druge strane, uvoz se posljednjih godina konstantno kreće oko osam i devet miliona maraka, tako da je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 303 odsto.
Posmatrano po strukturi, BiH i dalje najviše izvozi gljive, na koje otpada 46 odsto ukupnog izvoza, dok zatim slijede šumski plodovi sa učešćem od 22 odsto i ljekovito bilje od 16 odsto. Izvoz eteričnih ulja je 11 odsto izvoza, a izvoz začina pet odsto.
Na strani uvoza, najveća stavka je ljekovito bilje na koje odlazi 44 odsto uvezene robe iz ovog sektora, dok su na drugom mjestu gljive 22 odsto, te med od 18 odsto ukupnog uvoza iz ovog sektora. Dakle, ovi podaci pokazuju da izvozom ovog bh. sektora dominiraju gljive, kojih je samo u prošloj godini izvezeno oko 13 miliona maraka, što je pad u odnosu na godinu ranije kada je izvoz gljiva iznosio 17 miliona maraka.
Posmatrano po strukturi izvoza gljiva, podaci STK BiH pokazuju da se najviše izvoze suve gljive, i one čine 62 odsto izvoza, a potom slijede smrznute gljive 21 odsto izvoza, te svježe sa 11 odsto izvoza. S druge strane, uvoz gljiva je i dalje zanemariv i na godišnjem nivou se kreće između dva i tri miliona maraka. I izvoz ljekovitog bilja je u prošloj godini smanjen i to za oko milion maraka, dok je istovremeno uvoz povećan i to za nekih 300.000 KM.
Kada je u pitanju med, on je i dalje dominantno uvozna roba u BiH, koje je u prošloj godini izvezeno u vrijednosti od oko 72.000 maraka, dok je uvoz iznosio 1,6 miliona maraka i manji je nego godinu dana ranije.
Kod eteričnih ulja posljednjih godina se bilježi konstantan blagi rast izvoza, dok je uvoz višestruko manji. Podaci STK BiH pokazuju da su ključne zemlje partneri BiH u sektoru ljekovitog bilja i šumskih plodova Njemačka (6,3 miliona maraka), Italija (4,9 miliona maraka), Francuska (3,2 miliona maraka) i Švajcarska (2,4 miliona maraka), u koje je prošle godine izvezeno najviše proizvoda iz ovog sektora.
Iz STK BiH su kazali da ovim sektorom dominiraju gljive i šumski plodovi, čiju berbu karakterišu oscilatorna kretanja zavisno od klimatskih uslova. “Bez obzira na pad izvoza u prošloj godini, sektor je i dalje izrazito pozitivan”, zaključili su iz STK BiH.
Milan Zorić, direktor preduzeća “Mushroom” iz Čelinca, koje se već 14 godina bavi otkupom i preradom šumskih plodova i većinu proizvoda plasira na strana tržišta, rekao je da se ovaj sektor razvija u BiH, ali i da je pritisnut brojnim problemima i ograničenjima.
“Ovaj sektor ima perspektivu, ali sa ovakvim nametima i nelojalnom konkurencijom je to otežano. Evo od nas šumsko gazdinstvo traži da mi kao otkupljivači godišnje plaćamo pet odsto da bismo mogli da radimo ovu djelatnost, što je po meni nebulozno”, rekao je Zorić.
Dodao je da će to dovesti sektor u krizu i veliki broj slabijih firmi će morati da odustane od ovog posla. Uzrok pada izvoza u prošloj godini, rekao je, treba tražiti u poplavama iz 2014. godine te suši iz prošle godine, jer su cijene zbog lošeg kvaliteta bile drastično niže, pa je samim tim i smanjen izvoz.