BiH nema efikasnu tržišnu ekonomiju, niti sposobnost nošenja s tržišnom konkurencijom i ekonomijama u Evropskoj uniji što predstavlja jedan od važnijih kriterija za članstvo, jedan je od zaključaka Poslovnog foruma koji je održan danas u Vitezu u organizaciji Privredne komore Federacije BiH.
Na ovom skupu istaknuto je da BiH mora uložiti značajna sredstva u poboljšanje konkurentnosti svojih preduzeća, te da treba poduzeti dodatne napore u cilju što efikasnijeg korištenja pretpristupnih fondova.
Potrebno je, također, značajno povećati poticajna sredstva za ekonomiju iz budžeta svih nivoa vlasti, kao i drugih poticajnih sredstava iz finansijskih institucija.
Učesnici Foruma su zatražili donošenje mjera kojima će se smanjiti odlazak kvalifikovane radne snage iz BiH u EU, što se već događa, a pretpostavka je da će se intenzivirati pristupanjem BiH u EU.
Zaključeno je, također, da je nužno kontinuirano usklađivati ponudu obrazovnog sistema s potrebama tržišta rada u BiH kako bi se ulazak u EU dočekao s većom stopom zaposlenosti.
Država treba promovisati evropsku pravnu stečevinu iz oblasti tržišne ekonomije, zaštite potrošača, poreza i drugih oblasti relevantnih za poslovanje, kako bi se domaći preduzetnici na vrijeme mogli prilagoditi promjeni propisa.
Učesnici Poslovnog foruma smatraju da se mjere iz reformske agende, kao što su promjene poreza, akciza, smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru, strukturalne reforme u oblasti radnog zakonodavstva, jačanje fiskalnog sistema, unaprijeđenje poslovne klime i konkurentnosti, te restrukruiranje javnih preduzeća, trebaju poduzimati redoslijedom i u mjeri od čega će korist imati realni sektor, a sa samim tim i radnici i država.
Naglašeno je da je u provođenju predviđenih mjera Reformske agende potrebno intenzivnije uključivanje poslovne zajednice u BiH, posebno iz realnog sektora, kako bi se izbjegla administrativna donošenja rješenja koja su teško provodiva u praksi.
Provedba Agende mora biti utemeljena na načelima održivosti jedinstvenog tržišnog prostora, poštivanja tržišne ekonomije, eliminiranja sive ekonomije, zaštite domaćih proizvoda i usluga, te na razumijevanju potreba i položaja realnog sektora u BiH.
Na Poslovnom forumu, koji je održan pod pokroviteljstvom predsjednika Federacije BiH Marinka Čavare, razgovarano je na teme “Evropske integracije: Ekonomska politika BiH – izazovi, prilike, prijetnje” i “Reformska agenda – socioekonomske mjere ili proces ulaska BiH u Euroatlantske integracije”.
Na forumu su učestvovali predstavnici svih nivoaa vlasti u BiH, među kojima i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović, te članovi akademske zajednice i privrednici.