Poslodavci nespremni, ugroženo poslovanje velikog broja kompanija

0

Asocijacija poduzetnika Hercegovine upozorava na neodrživost modela kojim se minimalna plaća administrativnim mjerama podiže za više od 60 posto, bez očekivanih izmjena Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima.

Drastičnim povećanjem minimalne plaće Vlada FBiH pokazala je jedino da se ne odriče vlastitih budžetskih prihoda, a ovime ih i drastično uvećava, bez jasnog plana da se rastereti realni sektor, ali i svi drugi poslodavci koji se s novim mjerama neće moći nositi, navode u saopćenju.

Kako dodaju, donošenje radikalnih mjera kao što je ova treba planirati i najavljivati barem pola godine unaprijed, kako bi se poslodavci mogli prilagoditi i pripremiti, a ne samo dan do isteka kalendarske godine, kao u ovom slučaju.

Ovako su poslodavci dovedeni pred svršen čin nakon što su već uradili svoje financijske planove i budžete za 2025. godinu.

– Asocijacija poduzetnika uvijek je podržavala povećanje minimalne plaće u FBiH, ali  upozoravamo da je podizanjem troškova rada za 685 KM po zaposlenom, praktično preko noći, ugroženo poslovanje velikog broja kompanija, posebno malih i srednjih poduzeća, a prema prvim procjenama ugrožava se između 20.000 i 30.000 radnih mjesta. Nagli skok troškova rada odrazit će se na cijene proizvodnje, što gotovo neizbježno vodi u novi ciklus inflacije, upravo u trenutku kad je ona dovedena pod kontrolu u BiH, dodaje se u rekaciji.

Gubljenjem radnih mjesta povećat će se nezaposlenost, čime automatski slabi i ukupna kupovna moć stanovništva, što će se indirektno odraziti na lošije globalne pokazatelje u ekonomiji Federacije BiH, a to će neminovno voditi i do smanjenja budžetskih prihoda na duge staze.

– Kao poduzetničko udruženje, apeliramo na Vladu Federacije i zakonodavne vlasti, da se čim prije pozabave reformskim zakonima, odnosno da se novi Zakon o doprinosima i Zakon o porezu na dohodak, uvažavajući prijedloge poslodavaca, bez odlaganja pošalju u skupštinske procedure, kako bi se pokušalo sanirati štetu koju će poslodavcima izazvati najnovija uredba Vlade FBiH – navode iz udruženja.

Napominju još jednom kako APH i sve njene članice već godinama rade na kontinuiranom i održivom povećanju primanja uposlenika i to će i dalje činiti, ali bez smanjenja izdvajanja na plaće nema prave reforme, nema razvojnih budžeta i u konačnici nema očekivanog i poželjnog ekonomskog rasta.