Poslodavci isplaćuju minimalnu plaću od 1.000 KM, ali ukidaju topli obrok…

0

– Uredba o isplati minimalne plaće od 1.000 KM se poštuje, ali imamo razočaravajuće informacije s terena da su pojedini poslodavci počeli ukidati naknade za topli obrok, prijevoz…, i to u pravilu u realnom sektoru gdje nema kolektivnog ugovora. Iako su to neoporezive kategorije, poslodavci se odlučuju da tako uštede – kaže za Faktor Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine.

Pozivamo radnike koji se susretnu s takvom nekorektnom praksom poslodavaca da se obrate sindikatu, poručio je on.

– U tavim slučajevima insistirat ćemo na inspekcijskom nadzoru tih preduzeća. To je šok za sve nas. Nakon odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM, mi u sindikatu kao i radnici smo računali da će zaposleni nastaviti dobijati i do 300 KM na ime spomenutih naknada.

Vlada Federacije BiH je s posljednje dvije uredbe prihvatila zahtjeve poslodavaca i omogućila im da imaju znatne fianansijske olakšice. Očekujem da se po ovom pitanju oglase i udruženja poslodavaca i jasno poruče kako to nije prihvatljiva praksa – istakao je Šatorović za Faktor.

Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović je za Faktor prokomentarisao navode sindikata.

– Nemam informacije o tome, ali je to bilo za očekivati. Zašto? Jednostavno, imamo firme koje traže načine kako da opstanu, da ne gase radna mjesta, zadrže likvidnost… Naknade za topli obrok, prijevoz, regres…, nisu zakonski regulisani, odnosno nisu obavezne.

Jedino tamo gdje postoje kolektivni ugovori, mislim da ih imamo osam, to je precizno definisano. Ne vjerujem da ćemo imati mnogo takvih primjera – kazao je Smailbegović.

Sve se više čini da će značajan broj radnika ostati na istom. Recimo, radnik je imao minimalnu plaću 700 KM i na ime naknada dobijao je 300 KM, u zbiru 1.000 KM. Sada će isto dobijati taj iznos, ali će mu poslodavac ukinuti naknade i ostat će na 1.000 KM, iako se nadao da bi mu ukupna primanja mogla ići i do 1.300 KM.

– Da, hipotetički to je moguće. Od ove priče o minimalnoj plaći profitirat će samo država, u ovom slučaju entitet i Vlada FBiH – stav je Smailbegovića.