Ovih dana vode se rasprave o povećanju neto minimalca na hiljadu KM, što je odluka koja je stupila na snagu od 1. januara.
Jedan od poslodavaca čija je reakcija skrenula dosta pažnje je Nedžad Paloš, vlasnik firme Robne kuće Centar u Kalesiji koja se bavi proizvodnjom i prodajom namještaja, piše BiznisInfo.ba.
Paloš je iznio stav da je i hiljadu KM malo. No, također je kazao da je najveći problem rad na crno, te je pozvao državu da se pozabavi time.
– Hiljadu KM je mala cifra koja je propisana za poslodavce i da skratim treba da bude 1.500 KM a i plus ono u koverti što se daje – napisao je Paloš.
Dodao je da “bojaznost od sive ekonomije nije nikakva prijetnja jer ona je prisutna godinama i širi se kao pandemija”.
On je rekao da mnogi radnici rade neprijavljeni, online prodaju po svakoj petoj kući, brze pošte ne izdaju tačan iznos usluge na fiskalnom računu…
– Po svim našim naseljima divljaštvo u svim privrednim granama, pojedine efendije rade privatno a narodu po džamijama drže dersove kako treba porez državi plaćati jer država je temelj i itd. – upozorio je ovaj privrednik.
Inače, Paloš nije govorio napamet, pokazuju i brojni raniji medijski izvještaji o humanitarnim akcijama u koje se bez poziva uključivao, a neke je lično i direktno iniciro, kako u svojoj mjesnoj zajednici i općini, tako i prema organizacijama i udruženjima, sportskim, kulturnim i drugim kolektivima, pa čak i prema javnim ustanovama.
Između ostalog, Paloš je divlju deponiju na području općine Kalesija zalaganjem pretvorio u veliki dječiji park sa brojnim sadržajima koji sada posjećuju i djeca iz drugih općina.
Jednom prilikom je srednjoj školi u Kalesiji uručio donaciju u vrijednosti od 10.000 KM. Konkretno, riječ je o kompjuterima i CNC mašinama, kako bi učenici ove škole imali priliku za praktičnu nastavu u školi.
Također je u Hitnu pomoć uputio donacija, gdje je zamjenjena stara i dotrajala oprema. Paloš je tada rekao da će naredni potez biti uređenje prostorija u kojima borave vozači hitne pomoći.
Ovo su samo neki primjeri njegovih donacija i humanitarnih akcija.
No, ono čime se također istakao jeste i odnos prema radnicima. Naime, prošle godine je cijelu državu obišla vijest da je jedan poslodavac poslao uposlenice svoje firme u Rimu za Dan žena, a riječ je upravo o Palošu.
Svakako je riječ o poslodavcu i čovjeku za primjer.