Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je Tanjugu da će poslovna saradnja sa Telenorom sigurati Telekomu prihod veći od 250 miliona eura u narednih 15 godina i najavio da će detalje objaviti ako regulatorni organi odobre ugovor, ali da može da kaže da je u pitanju izuzetno dobar ugovor za Telekom.
– Postoje razne špekulacije o vrijednosti ovog ugovora i mogu da konstatujem da će samo poslovna saradnja sa Telenorom nama da donese prihod od 250 miliona eura za 15 godina. Sada ne mogu da iznosim detalje ugovora, dok nadležni regulatori ne daju saglasnost, ali ako daju saglasnost, tog trenutka napraviću konferenciju za štampu i to dokazati – naveo je on.
Komentarišući optužbe SBB-a (United grupe) na račun Telekoma u kojima navode da se spajanjem Telekoma i Telenora stvara nelojalna konkurencija sa ciljem da SBB bude izbačen sa tržišta, kaže da to apsolutno nije tačno i da svako od operatera koji smatra da ima kvalitetan servis i uslugu ne treba da se plaši nove konkurencije.
Ističe da se tu radi o standardnoj poslovnoj saradnji između Telekoma i Telenora, koji je praksa u 19 zemelja u Evropi, kao i da je u dosta njih čak i regulatorna obaveza da se optička infrastuktura rentira.
Lučić objašnjava da Telekom iznajmljuje konkurenciji dio optičke infrastrukture, što je Telekomov legitiman poslovni interes. Tako konkurencija, sa druge strane, ne mora da gradi optičku infrastrukturu i može da krene da nudi usluge.
– Ulazak novog operatera je tako faktički izazov i za nas i za SBB, ali ko ima dobre usluge i odnos sa korisnikom, kao što smo mi sigurni da imamo, ne treba da se plaši nove konkurencije – poručio je Lučić.
Čelnik Telekoma dodaje da će tako korisnici zbog nove konkurencije imati veći izbor operatera, koji onda nude kvalitetnije usluge, kao i da će to doprinijeti razvoju širokopojasnog interneta. Na pitanje koji je poslovni interes Telekoma da dio svoje infrastrukture iznajmi konkurenciji, kaže da je to, prije svega, poslovni interes.
– Imamo izgrađenu dosta kvalitetnu optičku infrastrukturu. Mi smo sigurni da će naš rast korisnika sigurno biti broj jedan, sa nekih 50 posto tržišnog učešća i u televiziji i fiksnom internet – naveo je on.
Inače, praksa je, ističe, ne samo što se tiče optičke infrastrukture, nego i kada je riječ o mobilnim operaterima da se oni sve više udružuju kako bi napravili jednu infrastrukturu, a pogotovo u domenu 5G.
Navodi da je malo poznato da Telekom već ima iskustva sa rentiranjem svoje bakarne telekomunikacione infrastrukture koju iznajmljuje već 15 godina svim igračima na tržištu, uključujući i SBB-u.
Lučić napominje da je Telekom, takođe, iznajmljivao i kompletnu mobilnu infrastrukturu VIP-u kada je došao na ovo tržište.
Na pitanje da li bi Telekom i drugim konkurentima koji žele da se takmiče na ovom tržištu iznajmio tu optičku infrastrukturu, Lučić kaže:
– Naravno zato što je to naš poslovni interes, i to po potpuno jednakim uslovima. Ne možete budućnost da zaustavite, potpuno je izvijesno da će se pojaviti nekoliko igrača u trci kada je riječ o širokopojasnom internetu. Dolazi i 5G s kojim mobilni operteri mogu da budu konkurentni u toj sferi. Ima i eksperimenata sa satelitima – napomenuo je on.