Osiguranje kredita postaje sve zastupljeniji vid obezbjeđenja kreditnih plasmana od strane banaka u BiH posljednjih godina i tako postaje zamjena nekada popularnom institutu žiranta, pišu Nezavisne novine.
Naime, iznos premije ovog osiguranja u posljednjih nekoliko godina bilježi rast, a samo u prvoj polovini ove godine u odnosu na isti period prošle godine porasla je čak 15 puta, pokazuju podaci Agencije za osiguranje BiH.
Prema tim pokazateljima, premija osiguranja kredita u prvih šest mjeseci prošle godine u BiH je iznosila 277.571 marku, da bi u istom periodu ove godine skočila na visokih 4,5 miliona maraka i zabilježila rast od 1.508 odsto.
Pored toga, to povećanje je uticalo i na rast udjela premije ovog osiguranja u ukupnoj premiji osiguranja u BiH, pa se tako sa 0,09 odsto u prvoj polovini prošle godine, popela na 1,41 odsto u prvih šest mjeseci ove godine, uz rast udjela od 1.391 odsto.
Istina, ovoliki procentualni rast premije osiguranja kredita u prvom polugodištu ove godine treba zahvaliti maloj osnovi iz istog perioda prethodne godine.
Raspoloživi podaci pokazuju da se od 2012. godine povećava iznos premije osiguranja kredita u BiH, kada je iznosila oko 3,3 miliona maraka, a već u sljedećoj godini 6,8 miliona maraka, da bi u 2014. godini dostigla 9,4 miliona KM.
Osjetan pad premije evidentiran je u prošloj godini, ali je prva polovina ove godine donijela taj veliki rast, koji će prema mišljenju ekonomista i bankara biti nastavljen i u narednim godinama.
Mijo Mišić, sekretar Udruženja banaka BiH, rekao je da je osiguranje kredita instrument osiguranja i u zapadnim zemljama, te je nešto na čemu počiva bankarstvo.
„Tu je vrlo bitna diperzija rizika na industriju osiguranja, što ima svoju cijenu. Naravno, jeste vjerovatno skuplje od nekih nama poznatih instrumenata osiguranja, jer ima neku svoju početnu veću cijenu“, rekao je Mišić i dodao da je sudbina žiranata u BiH svima dobro poznata.
Istakao je da je svijest ljudi o rizicima koje preuzimaju ako su žiranti, ili na neki drugi način garanti kredita, porasla, što smatra velikim napretkom za BiH. Pored toga, on je naveo da je danas teško naći žiranta ili neki drugi oblik osiguranja.
„Prema tome, ovo su stvari budućnosti, to je proces i učešće osiguranih kredita se iz godine u godinu povećava i tako će biti i u narednim godinama“, smatra Mišić.
Goran Radivojac, profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci, smatra da je sve učestalije osiguranje kredita kao instrument njegovog obezbjeđenja logičan potez, u skladu sa vremenom u kojem živimo.
„Institut žiranta je nešto što je na ovom prostorima bilo aktuelno i aktivno u 20. vijeku. Sada je već 21. vijek i mislim da je svrsishodnije, logičnije i prihvatljivije da se ide na osiguranje kredita i za onog ko uzima i za onog ko odobrava kredit“, rekao je Radivojac.
Prema njegovim riječima, jednostavnije je da se plati premija, nego da se traže žiranti, koji su se pokazali kao dosta nezgodan metod obezbjeđenja kredita, uzimajući u obzir istorijsko, kulturološko i svako drugo nasljeđe na ovim prostorima.