Počinju radovi na izgradnji još jedne vjetroelektrane u BiH

0

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić povodom početka radova na izgradnji Vjetroelektrane Široka Draga u Livnu istakao je da je proizvodnja električne energije jedan od strateških potencijala Bosne i Hercegovine.

Termo, hidro, solari i vjetro potencijali koje Bosna i Hercegovina ima su neupitni, a Livno ima izrazito povoljan položaju koji je iskorišten da se upotrijebe blagodati vjetra kao obnovljivog izvora energije, saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.

– Početak izgradnje Vjetroelektrane Široka Draga u Livnu pokazuje da je u toku energetska transformacija koja će ovaj dio zemlje, a time i cijelu BiH, pozicionirati na kartu evropskih država koje se efikasno prilagođavaju viziji energetski čiste Evrope. Razvijamo jedan dobar projekat u BiH, radimo sa domaćim firmama u partnerstvu sa svjetskim firmama koje žele investirati u BiH. I na taj način pokazujemo da je naša država na mapi investiranja inostranog kapitala – kazao je ministar Lakić.

Dodao je da Vlada Federacije BiH na čelu sa premijerom Nerminom Nikšićem podržava ovaj projekt i sve ostale koji donose dobrobit našem društvu i državi.

U saopćenju se ističe da se VE Široka Draga na elektroenergetski sistem BiH planira priključiti uspostavljanjem veze s postojećim dalekovodom 2×220 kV Rama Posušje, tako što će se izgraditi novi 2x220kV dalekovod od mjesta lokacije VE Široka Draga u Livnu do priključnih mjesta u općini Posušje u ukupnoj dužini od 46 kilometara.

– Zbog toga mi je veoma drago. S druge strane, imam osjećaj da je sve ove dalekovode i svu infrastrukturu trebalo da uradi naša država, državno preduzeće i sve ostale institucije. Žao mi je što to nije urađeno do danas i u posljednjih desetak godina. Od izuzetne važnosti je da se elektroenergetski sistem Bosne i Hercegovine ojača prijeko potrebnim investiranjem u prijenosnu mrežu, koja zbog zastarjelosti i novih integracija obnovljivih izvora energije, ne može adekvatno da odgovori na sve izazove. Problemi s distributivnom mrežom u BiH prisutni su već godinama, a postali su izraženi nakon sve većih investicija u obnovljive izvore energije. Iz tog razloga neophodno je da sarađujemo s privatnim investitorima koji mogu donijeti važnu ekspertizu, ubrzati procese, te doprinijeti konkurentnijem tržištu električne energije – rekao je ministar Lakić.

Dodao je da svi nivoi vlasti trebaju raditi na poboljšanju regulatornog okvira u sektoru električne energije. To uključuje i uspostavu berze električne energije, pojednostavljenje i unapređenje sistema izdavanja dozvola, investiranje u mrežnu infrastrukturu i organiziranje aukcija za obnovljive izvore energije, koje su već provedene u mnogim susjednim državama, saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.