Počinje trgovinski rat SAD i Kine: Evo šta morate znati!

0

Trgovinski rat Amerike i Kine je pred vratima. Novi predsjednik SAD Donald Tramp nezadovoljan je činjenicom da Kina mnogo više izvozi u SAD nego obratno, pa će to pokušati djelimično ispraviti pritiskom na Peking, a možda i uvođenjem trgovinskih tarifa.

BiznisInfo donosi najvažnije i najzanimljivije činjenice o ekonomskim odnosima dvije zemlje.

Veliki debalans u korist Kine

Godišnji izvoz iz SAD u Kinu vrijedan je 125 hiljada milijardi dolara, dok je izvoz iz Kine u SAD mnogo veći i u 2015. godini je iznosio 484 hiljade milijardi dolara.

Kina će prestići SAD kao najveća ekonomija svijeta

Očekuje se da se to desi između 2026. i 2030. godine. U slučaju da američki rast ostane na dosadašnjih dva posto a kineski u narednoj dekadi bude 6,5 posto, to će se desiti 2026. godine. Ako američka ekonomija ubrza rast na 4 posto, kako je najavio Donald Tramp, a da Kina uspori na 6 posto, prestizanje će se desiti 2030.

Kina i SAD zajedno čine oko 36 posto ukupne svjetske ekonomije

Udio Kine konstantno raste i to ne samo na štetu SAD, veći i drugih razvijenih zemalja, poput Japana i članica EU.

Kina je već najveća svjetska trgovinska sila

Kina ima najveću ukupnu robnu razmjenu sa inostranstvom od svih zemalja. Kineska razmjena u 2015. iznosila je 4, a američka 3,7 hiljada milijardi dolara. Sada se vlasti u Pekingu pokušavaju više orjentisati na domaću potrošnju povećanjem kupovne moći kineskog stanovništva kako bi manje zavisili od izvoza.

Kina je najveći svjetski izvoznik

Kineski izvoz je 2015. bio vrijedan oko 2,4 hiljada milijardi dolara, a američki oko 1,5 hiljada milijardi dolara.

Amerika je navjeći svjetski uvoznik

Američki uvoz 2015. godine bio je vrijedan 2,2 hiljade milijardi dolara, a Kineski 1,6 hiljada milijardi dolara.

Amerikanci najviše izvoze avione

Pojedinačno gledano, amerikanci u Kinu najviše izvoze avione (13,2 milijardi dolara u 2015), zatim soju (12,8 milijardi), automobile (9,6 milijardi), elektonske dijelove (8,4 milijarde) i nuklearne reaktore i kotlove (2,6 milijardi dolara).

Amerikanci ostaju bogatiji

Čak i kada Kina prestigne SAD po ukupnoj veličini ekonomije, prosječan Amerikanac bit će mnogo bogatiji od prosječnog Kineza. BDP po glavi stanovnika u SAD 2014. je iznosio 54.360, a u Kini 7.626 dolara. Plate kineskih radnika će vjerovatno ostati niže od Američkih.

Amerika bila urbanija 1930. nego Kina danas

Kina danas ima manji udio urbanog stanovništva u ukpunom stanovništvu nego što su SAD imale 1930. godine. Tranzicija selidbe ljudi u gradove u Kini traje već godinama, ali urbanizaciju usporava činjenica da u gradovima još nema dovoljno poslova.

(Autor: BiznisInfo; Izvori: Bloomberg, CNN, Business Insider)