Peta DDays konferencija: Kako investirati u eri globalnog “REreseta”?

0

BANJA LUKA – BAM Consult organizuje petu konferenciju DDays pod nazivom: „Uticaj aktuelnih izmjena regulatornog okvira i globalnih geopolitičkih trendova na poslovanje bankarskog i mikrokreditnog sektora“.

Konferencija će biti održana 15. aprila u Banjoj Luci, a okupiće predstavnike bankarskog i mikrokreditnog sektora, regulatornih tijela i akademske zajednice.

Jedna od ključnih tema ovogodišnje konferencije biće pitanje investiranja u novim geopolitičkim i unutrašnjim okolnostima. Iako je ova tema uvijek aktuelna, razmatranje različitih investicionih alternativa u izuzetno složenom okruženju nikada nije bilo važnije. Panelisti će pokušati da odgovore na pitanje kako kreirati idealan investicioni portfolio i da li se on zasniva na ulaganju u zlato, nekretnine, depozite, hartije od vrijednosti, kriptovalute ili neku kombinaciju ovih instrumenata.

Konferencija će biti održana 15. aprila u Banjoj Luci (Foto: Arhiv)

Zoran Vučenović, izvršni direktor i član Upravnog odbora DUIF WVP Fund Management, koji će učestvovati na panelu „Investiranje u eri globalnog reseta“, ističe da globalni potresi, posmatrano istorijski, nisu novost, ali da dugoročno i kontinuirano investiranje značajno smanjuje rizike koje sa sobom nose globalne promjene.

Vučenović, koji je na čelu kompanije DUIF WVP Fund Management – upravljača WVP Premium fondom i WVP Balanced fondom u Bosni i Hercegovini – navodi da je od trećeg kvartala 2024. godine, sa početkom ozbiljnije primjene vještačke inteligencije, primjetan snažan rast svjetskih berzanskih indeksa, naročito u IT sektoru.

Istovremeno, upozorava da veliki rast nosi i veći rizik, odnosno izraženu volatilnost cijena akcija, te dodaje da se ti rizici mogu ublažiti diversifikacijom ulaganja u više vrsta imovine, kao i dugoročnim ostajanjem u investiciji.

Vladimir Potočki, predsjednik Uprave kompanije Goldman Graff, koji će takođe učestvovati na pomenutom panelu, smatra da globalni reset „nije teorija zavjere – to je realnost koju već živimo“.

„Možda se suočavamo s neviđenim pregrijavanjem svjetske ekonomije, koja se nalazi pred izazovom najvećeg finansijskog balona svih vremena. Svi mi imamo isti problem – izuzetno je teško predvidjeti budućnost. Onaj ko bude imao vremena da čeka, biće i bogat i slobodan“, navodi Potočki.

Prema njegovim riječima, za male i srednje investitore to znači kraj pasivne strategije.

„Više ne važi pravilo: ‘Uloži u nekretnine i zaboravi.’ Inflacija je povratila moć, kamatne stope su na najvišem nivou u posljednjih 20 godina, a tržišta su krajnje binarna – ili bilježe ekstreman rast, ili nagli pad“, ističe Potočki i dodaje da globalni reset zahtijeva lokalnu strategiju – jasno razumijevanje konteksta u kojem živimo, resursa koje posjedujemo i načina da zaštitimo kapital od geopolitičkih i ekonomskih potresa.

On je podsjetio i da se u prethodnim krizama – poput one iz 2008. godine ili tokom pandemije 2020. – zlato pokazalo kao važan korektiv investicionog portfolija. „Ono možda nije najbrže u rastu, ali često je posljednje koje pada“, zaključuje Potočki.

Rade Šegrt, direktor BAM Consulta, ističe da se radi o izuzetno zanimljivoj i aktuelnoj temi, zbog čega je u program uvršćen panel koji će pokušati da ponudi odgovore učesnicima konferencije – da li je u ovom izazovnom vremenu najbolje štedjeti u bankama, ulagati u nekretnine, zlato, kriptovalute ili akcije, te kako napraviti balansiran i otporan investicioni portfolio.

Šegrt podsjeća da će se, pored pomenute teme o kojoj će svakako više biti rječi na panelu, konferencija baviti i drugim aktuelnim temama koje oblikuju savremeni bankarski i mikrokreditni sektor. Među njima su: aktivnosti Centralne banke BiH o kojima će govoriti guvernerka Jasna Selimović; primjena novog Zakona o elektronskom novcu, digitalizacija finansijskog sektora; razvoj vještačke inteligencije, kao i rastući izazovi u oblasti sajber bezbjednosti.

„Posebno izdvajamo panel regulatora, na kojem će učestvovati predstavnici ključnih institucija koje nadziru finansijski sektor u BiH: Marko Vidaković, viceguverner Centralne banke BiH, Srđan Šuput, direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske, Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH, i Snježana Rudić, pomoćnica ministra finansija Republike Srpske“, dodaje Šegrt.

Detaljan program konferencije, kao i informacije o registraciji, dostupni su na zvaničnoj stranici konferencije.