Prema World debt clocku svjetski dug u ovom trenutku iznosi 70.245.101.408.799 dolara i stalno raste. Skoro trećina tog iznosa otpada samo na SAD.
Jedna šestina otpada na Japan. Grčka je, zbog ovih i onih razloga, umalo finansijski potonula i za sobom povukla kompletnu EU, čak i SAD i ostatak zapadnog svijeta.
Venecuela je takođe na rubu ponora. Saudijskoj Arabiji prijeti čak i politički raspad, usljed niskih cijena nafte.
O nacijama trećeg svijeta koje su doslovno u dužničkom ropstvu u apsolutnom smislu te riječi, da se i ne govori.
Ipak, i u takvom svijetu postoje nacije koje nemaju niti jednog jedinog centa duga. Prema podacima CIA-e, to su Lihtenštajn, Makao, Bruneji, Britanska djevičanska ostrva u Karibima i pacifička nacija Palau.
Svaka od njih ima vlastite razloge zašto nema baš nikakvih spoljnih dugova. Lihtenštajn je odličan u proizvodnji kobasica, dentalnoj protetici, a i skloni su mu mnogi od onih kojima je za skrivanje svojih kompanija, umjesto u poreksim rajevima daleko preko okeana, dovoljno ostati na evropskom kopnu.
Makao je poluautonoman u odnosu na Kinu i drži neke od najvećih kockarnica na svijetu.
Palau vrlo dobro živi od turizma širom svojih ostrvca.
Slično kao i Britanska djevičanska ostrva koji, osim turizma, takođe važe za jednu od svjetskih najpopularnijih poreskih oaza.
Sve te države usto su i izuzetno male, pa je njihovu finansijsku politiku vrlo jednostavno voditi, a nemaju ni vlastitu valutu, pa je posao utoliko lakši.
Lihtenštajn koristi švajcarski franak. Makao je odan hongkonškom dolaru. Palau i Britanska djevičanska ostrva sudbinski su vezani uz američki dolar. Jedini koji se ne uklapa u takvu sliku jest moćni sultanat Bruneji, koji ima vlastiti dolar. Čak 90 odsto ekonomije Bruneja otpada na naftu na kojoj ta zemlja počiva i od koje živi.
Tamošnji vladar Hasanal Bolkia sa svojih 20 milijardi dolara jedan je od najbogatijih ljudi na svijetu, što je već decenijama uobičajeno među vladarima te zemlje.
Po tome ta se zemlja ne razlikuje od Saudijske Arabije. Obje su sunitske, obje su apsolutističke monarhije, obje apsolutno zavise od nafte.
Bruneji izrazito vodi računa o socijalnoj sigurnosti svojih građana. Tako je obrazovanje za njih potpuno besplatno na bilo kom nivou, pa tako i za studente i postdiplomske studije.
Besplatno im je čak i obrazovanje na univerzitetima u inostranstvu, uključujući i smještaj, prehranu, udžbenike i putovanja, isto onako kao što je, na primjer, u Libiji svojevremeno radio Moamar Gadafi za čije vladavine ni ta zemlja nije imala spoljnjeg duga, a u isto vrijeme je imala 150 milijardi dolara rezervi.
Nezavisne novine / Gdeinvestirati / BiznisInfo