Ako bh. vlasti odgode usvajanje zakonskih rješenja radi povećanja akciza na gorivo, uključujući i tečni naftni plin i biogoriva, BiH neće dobiti drugu tranšu kredita po standby aranžmanu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) od 155 miliona maraka.
Izjavio je to za ” Dnevni avaz” rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Francisco Parodi.
– Dodatni prihodi po ovom osnovu bili bi usmjeravani javnim preduzećima radi osiguranja dovoljnog finansiranja za projekte gradnje autoputeva, što su najveći projekti javnih investicija u zemlji i od ključnog su značaja za poticanje rasta i kreiranje radnih mjesta – pojasnio je Parodi.
Govoreći šta su zapravo drugi uvjeti za drugu tranšu kredita MMF-a, Parodi je, komentirajući za “Avaz” neuspjeh u usvajanju izmjena i dopuna Zakona o akcizama, izjavio da su se tokom nedavne misije MMF-a vlasti obavezale da će povećati stopu za 15 feninga po litru derivata goriva i nafte.
Parodi je u uvodu napomenuo da se radi o nizu mjera koje jedine mogu osloboditi drugu tranšu.
– Vlasti entiteta i BiH obavezale su se da će usvojiti budžete za 2017. koji će biti u potpunosti isfinansirani, da će povećati efikasnost vlada i preusmjeriti resurse s tekuće potrošnje na prijeko potrebne javne investicije u infrastrukturu. Vlasti RS obavezale su se da će usvojiti izmjene i dopune Zakona o porezu na dobit koje će biti usklađene sa Zakonom o porezu na dobit u Federaciji. Harmonizacija zakona je važna zato što višestruke odredbe i nekonzistentna regulativa predstavljaju prepreku za investitore – rekao je Parodi.
Kao treće, kako je rekao Parodi, vlasti FBiH obavezale su se da će potpisati ugovore s renomiranim međunarodnim savjetnicima o provođenju finansijske i operativne temeljite procjene vrijednosti (due diligence) za preduzeća “BH Telecom” i HT Mostar radi njihovog restrukturiranja ili prodaje udjela.
– Ovdje je krajnji cilj poboljšati efikasnost i profitabilnost ova dva preduzeća. Prema EBRD-u, svake godine tržišna vrijednost ova dva preduzeća se smanjuje. Vlada FBiH većinski je vlasnik u ovim preduzećima, drugim riječima – građani Federacije njihovi su većinski vlasnici. Stoga, potrebno je zaustaviti trend opadanja njihove vrijednosti. Također, važno je reći da je, u poređenju sa susjednim zemljama, BiH veoma loše rangirana u pogledu komunikacijske infrastrukture – rekao je Parodi.