Ovo je tajna uspjeha “najrazvijenije općine izvan Sarajeva”

0

U dokumentu koji je nedavno objavio Federalni zavod za programiranje razvoja sve općine i gradovi u FBiH rangirani su po stepenu razvoja.

Kako je prenio BiznisInfo.ba, kao najrazvijenije općine su, očekivano, rangirane one koje pripadaju Kantonu Sarajevo. No, zanimljivo je da je kao najrazvijenija lokalna zajednica izvan Kantona Sarajevo navedena Općina Doboj Jug, što je mnoge iznenadilo i izazvalo mnogo polemika.

Za izradu indeksa razvijenosti korišteni su sljedeći indikatori: prihodi od poreza na dohodak po stanovniku; stepen zaposlenosti; kretanje stanovništva; udio starog stanovništva u ukupnom stanovništvu te stepen obrazovanja radne snage.

Kako je onda moguće da se Doboj Jug pozicionirao ispred općina i gradova kao što su Tešanj, Mostar, Tuzla, Zavidovići, Široki Brijeg itd?

Kao prvo, odgovor se može potražiti upravo u činjenici da su faktori kojima je mjerena razvijenost uzimani proporcionalno prema broju stanovnika. Doboj Jug je jedna od najmanjih općina koja ime tek nešto više od 4 hiljade stanovnika.

To je ovoj maloj općini dalo prednost nad nekim većim lokalnim zajednicama koje imaju mnogo više velikih firmi i generalno su mnogo razvijenije, ali imaju i mnogo veći broj stanovnika i više nezaposlenih, što im kvari prosjek.

Osim toga, ono što je, moglo bi se reći, sreća Općine Doboj Jug, jeste njen položaj, odnosno blizina Tešnja kojem gravitira kako u geografskom tako i u privrednom smislu, piše BiznisInfo.ba.

Najveća firma čije je sjedište na području općine Doboj Jug su “Euro-metali” koji su lani imali prihode od skoro 84 miliona KM. Na drugom mjestu je firma “Euro-Roal” s prihodima od oko 50 miliona maraka.

Osim što su ubjedljivo najveće, ove dvije kompanije su i najpoznatije i čine okosnicu privrede Doboj Juga.

Vlasnik obje ove kompanije je poznati tešanjski privednik Izudin Ahmetlić, te one posluju u okviru njegove Hifa-Oil grupacije. Ahmetlić je jedan od najuspješnijih poduzetnika u Bosni i Hercegovini.

Koliko su ove dvije firme dominantne govori podatak da je treća po veličini kompanija u Doboj Jugu, Dobojputevi, u većinskom vlasništvu tuzlanskog Cestotehnika, lani imala prihode od oko 19,5 miliona KM. “Dobojputevi” se, osim izgradnjom i održavanjem cesta, bave i proizvodnjom i prodajom asfaltne mase, izradom vertikalne i horizontalne signalizacije itd. 

Na četvrtom mjestu je firma “Kamelia” koja se bavi transportom a vlasnik joj je Sanel Hodžić. Peta, i ujedno posljednja kompanija u Doboj Jugu čiji godišnji prihodi prelaze deset miliona KM, jeste Auto centar Ganjgo s prihodima od 13 miliona KM u prošloj godini. Firma je u vlasništvu porodice Ganjgo.

Općina nastala nakon Dejtona

Doboj Jug je općina nastala nakon Dejtonskog sporazuma od dijela prijeratne općine Doboj. Nalazi se u Zeničko-dobojskom kantonu i graniči sa općinom Tešanj, te također novoosnovanom općinom Usora. Spada u red najmanjih općina u Bosni i Hercegovini.

Zahvata površinu od 10,2 km2. Na području općine živi 4.137 stanovnika. Čine je dva naselja: Matuzići i Mravići. Administrativne funkcije se obavljaju u naseljenom mjestu Matuzići gdje je i sjedište općine Doboj Jug.

Ovaj prostor sačinjavaju nizije sa brežuljcima i nižim brdima koja se pružaju u smjeru jugozapad-sjeveroistok, što znači da je reljef nagnut u pravcu sjevera i sjeveroistoka.

Preuzimanje teksta dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba