Prethodni period za BiH je bio veoma težak sa ekonomskog aspekta, zbog gašenja velikog dijela privrede i znatnog broja otkaza. No, bilo je i pozitivnih vijesti koje ne treba smetnuti s uma.
Nakon što je Kosovo ukinulo takse na robu iz BiH, prvi kamioni iz naše zemlje u narednim danima bi trebali krenuti na to tržište. Privrednici ne gube vrijeme i već su uspostavljeni kontakti i dogovoren je nastavak saradnje sa tamošnjim partnerima. Ovu informaciju za BiznisInfo je potvrdio direktor sarajevske mljekare Milkos Adin Fakić.
– Nakon što smo dobili informaciju putem medija da su ukinute takse mi smo ponovo uspostavili kontakt s našim kupcem s kojim smo radili prethodnih 10 godina, i veoma brzo smo dogovorili da ponovo krenemo s izvozom na Kosovo – kazao nam je Fakić.
Iako su mnoge kompanije u BiH u prethodnom periodu ubustavile ili umanjile rad, ima i onih kod kojih to nije slučaj. Mašine u Limometalu, jednom od lidera na Balkanu u sektoru proizvodnje i prodaje krovno-fasadnih profilisanih limova, još uvijek rade punom parom. Kako ističu iz menadžmenta uspješne kompanije iz Cazina, poštuju sve odluke i preporuke o zaštiti na radu.
Inače, dobra je vijest i da su se mnoge bh. kompanije preorjentisale na proizvodnju zaštitne ili medicinske opreme. Primjera radi, u Zapadnohercegovačkom kantonu do pojave koronavirusa niti jedna firma nije proizvodila zaštitnu medicinsku opremu. Nakon pojave virusa šest firmi na području tog kantona preusmjerilo se na tu djelatnost, po dvije iz Posušja i Širokog Brijega, jedna iz Ljubuškog, kao i jedan obrt iz Ljubuškog.
Raste i proizvodnja sredstava za dezinfekciju. Fabrika deterdženata Dita 1977 Tuzla radi punim kapacitetom. U skladu sa raspoloživim sirovinama i repromaterijalom, osim redovne dvije smjene, uvodi se i treća smjena.
Mnoge kompanije, među kojima su i one čiji je rad onemogućeg, odlučile su da ne otpuštaju radnike. Takav slučaj je Grupacija Premier sportska kladionica koja je suočena s obustavom rada na 630 uplatno-isplatnih mjesta. No njenih 1.600 radnika neće biti otpušteno sve dok bude postojala i najmanja mogućnost za isplatu plaća. Osim toga, kompanija je za podršku bolnicama širom BiH izdvojila 250.000 KM. Premier će svjesno ući u višemilionski gubitak jer je sada vrijeme da uspješne kompanije vrate zajednici, smatra uprava ove kompanije. Osim toga, još je veliki broj malih i velikih kompanija najavio da neće biti otpuštanja radnika.
Ohrabruje i činjenica da raste svijest o važnosti proizvodnje hrane u BiH. Primjera radi, Grad Trebinje i Agrarni fond pozvali su sve zainteresovane porodice iz Trebinja koji nemaju obradivo poljoprivredno zemljište u svom posjedu da se jave radi besplatne dodjele parcela za povrtlarsku proizvodnju u toku ove godine.
Korona nije zaustavila ni javne radove u BiH, poput izgradnje Koridora 5C. Adnan Terzić, direktor “Autocesta FBiH”, rekao je da su sva gradilišta i dalje u pogonu, a angažirano je 1.100 radnika na više lokacija, ali i stotine inžinjera nadzora i iz “Autocesta”.
Vanredno stanje značajno je uticalo na mogućnost nesmetanog kretanja roba, što je dovelo do ugrožavanja doprema sirovina koje su osnovni uslov za kontinuiranu proizvodnju. No, dobra vijest je da je to dovelo do upostavljanja odlične međusobne saradnje željeznica Federacije BiH i Republike Srpske čime je osigurano snabdijevanje velikih domaćih komanija sirovinama.
Dodajmo da bi namjenska industrija u BiH ponovo trebala biti pokrenuta narednih dana, nakon isteka obustave rada koja je bila propisana zbog pojave slučajeva koronavirusa. Na posao će se vratiti radnici u Konjicu, Goraždu i Novom Travniku.
Podsjetimo i da su vlade na svim nivoima najavile pomoć privredi. Ove mjere još trebaju biti definisane, a cilj im je da premoste naredni period, prije nego što se omogući ukidanje mjera zabrane i ponovo pokretanje privrede.