Okončan stečaj u građevinskom divu, povjerioci ostali praznih džepova

0

Okružni privredni sud u Trebinju nakon 11 godina zaključio je stečajni postupak nad građevinskim preduzećem “Neimarstvo”, nekadašnjim trebinjskim divom, zbog nedostatka stečajne mase ovog preduzeća.

Ukupna prijavljena potraživanja povjerilaca od ovog građevinskog preduzeća, u kojem je stečaj otvoren u junu 2013. godine, iznosila su 39,098 miliona maraka.

Dužnost stečajnog upravnika prije dvije i po godine preuzeo je Slavko Ilić iz Ljubinja, kojeg je dočekalo mnogo obaveza. Prema njegovim riječima, u toku je još nekoliko parničnih postupaka u RS koji će biti nastavljeni.

On je istakao da je ostalo i neriješeno pitanje imovine u Hrvatskoj, tačnije zemljišta u Dubrovniku, a taj postupak sa nadležnim sudovima vodi Investiciono-razvojna banka (IRB) Republike Srpske.

– Stečajni postupak je sam po sebi dugo trajao i bilo je mnogo povjerilaca, a još nisu isplaćena ni sva potraživanja radnika koji su u opštem isplatnom redu. U međuvremenu neki radnici su i preminuli, dok je zatvoren i određeni broj firmi koje su imale potraživanja u ovom građevinskom preduzeću. Tako da, iako je stečajni postupak okončan, pred nama je i dalje veliki posao – kazao je Ilić za Glas Srpske.

Dodao je da su povjerioci višeg isplatnog reda namireni u iznosu od 314.792 KM, što je 100 odsto od priznatih potraživanja. Za razliku od višeg, povjerioci iz opšteg isplatnog reda namiruju se, naglasio je on, u iznosu od 1,317 miliona KM, što je svega deset odsto od priznatih potraživanja, dok je razlučnim isplaćeno 7,138 miliona KM.

– Ukupno ostvareni prihodi stečajnog dužnika iznose 11,816 miliona maraka. Kad se odbiju troškovi stečajnog postupka i dugovi stečajne mase u iznosu od 2,115 miliona KM i rezervisana sredstva od 930.000 KM, za glavnu diobu ostaje 8,770 miliona KM – kazao je Ilić.

U ovom redu je i Poreska uprava RS kojoj bi trebalo da bude isplaćeno 2,6 miliona KM.

Ovaj nekadašnji trebinjski div jedan je od najvećih dužnika u RS-u sa dugom od 5,130 miliona KM. Maratonski stečajni postupak pokrenut je na zahtjev advokata Dragana Škuletića, a na osnovu potraživanja od 54.000 KM koje je imao prema ovom preduzeću.

Na nedavno okončanoj licitaciji, firma “Cook” iz Banjaluke je kupila zemljište i nekretnine koje su se prostirale na 14.000 kvadrata za 5,7 miliona maraka, što je više za oko 5.000 maraka od cijene raspisane po oglasu i jedini je ponuđač bila pomenuta firma.

Prema namjerama firme “Cook”, na ovoj parceli bi trebalo da se grade stambeno-poslovni objekti, što će se rješavati u skladu sa urbanističkim i građevinskim planovima grada Trebinja.

Tokom stečajnog postupka u “Neimarstvu” promijenila su se dva stečajna upravnika. Za to vrijeme kupci su se javljali pa odustajali, najvjerovatnije zbog previsoke cijene, a sve učestalije su bile i provale, odnosno nezakoniti ulazi na imovinu.

Stečajni upravnik je zbog tih provala, koje su uredno prijavljivane nadležnim organima, bio primoran da angažuje lokalnu zaštitarsku firmu kako bi zaštitio imovinu.