Prvi prošireni sastanak Odbora za EEO (energija, energetika i okoliš) o temi “Istraživanje, razvoj, edukacija i primjena znanja u oblasti EEO u BiH – inventarizacija potreba, stanja i potencijala” održan je juče u prostorijama Akademije nauka i umjetnosti BiH u Sarajevu.
Otvarajući sastanak, predsjednik odbora akademik Kemal Hanjalić je istakao da je jedan od primarnih zadataka ANUBiH da pruža nezavisno i objektivno mišljenje, savjete, preporuke i inicijative za potrebe društva i države u svim oblastima nauke i umjetnosti, te unapredjuje nauku i umjetnost i njihov razvoj u skladu sa prioritetima BiH.
Istakao je da je kao posljedica događanja u posljednjoj deceniji 20. vijeka došlo u BiH do značajnog gubitka naučnog potencijala (ljudi, prostor, oprema,organizacija, državne strategije i zakonodavstva), te da razvoj BiH, pogotovo u ukviru procesa približavanja Evropskoj uniji, nije moguć bez znanja kojeg generišu nauka i sopstvena istraživanja.
Uvodne referate su podnijeli prof. dr. Mustafa Musić iz Elektroprivrede BiH, prof. dr. Mirza Kušljugić sa Univerziteta u Tuzli i prof. dr. Aleksandar Knežević iz CETEOR-a Sarajevo.
Musić je prezentirao plan razvoja elektroenergetskog sektora u okviru EPBiH, s posebnim naglaskom na održivost korištenja uglja, dok je Kušljugić ukazao na značaj slobodnog tržišta električne energije po održivost elektroenergetskih postrojenja, gdje će tržište a ne politika određivati rentabilnost pojedinih postrojenja.
Prof. dr. Knežević je predložio osnivanje demonstracionih centara energijske efikasnosti i korištenja obnovljivih izvora energije, te formiranje virtualnog instituta za energiju koji bi omogućio umrežavanja naučnih i stručnih potencijala u Bosni i Hercegovini.
Na skupu je donesen veliki broj zaključaka koji se mogu sažeti u potrebu razvijanja eksperimentalne baze i na univerzitetima i elektroprivrednim organizacijama, te važnost razvoja i primjenjivati metoda matematskog modeliranja i kompjuterskog simuliranja procesa vezanih za energiju.
Također, na skupu je data podrška osnivanju Virtualnog instituta za energiju, saopćeno je iz Regionalnog centra za informisanje i obrazovanje iz održivog razvoja za jugoistočnu Evropu (REIC).