Od 1. januara ove godine, prema odluci Vlade FBiH, minimalna neto plata u Federaciji BiH iznosi 1.000 KM, za razliku od dosadašnjih 619 maraka.
Minimalna plata dovodi do povećanja javnih prihoda po jednom radniku za oko 300 KM i troškova poslodavca za oko 682 KM. Minimalna bruto plata sada iznosi oko 1.740 KM, dakle to je najmanji iznos koji poslodavac mora izdvojiti da bi imao radnika.
No, ono što treba naglasiti da će ovo sasvim sigurno i veoma brzo voditi do rasta ne samo minimalnih, već svih plata u Federaciji BiH, i to u gotovo svim sektorima.
S druge strane, ono što je loše, jeste da će sasvim sigurno doći do pojačane stope inflacije koja će “pojesti” veći dio ovog povećanja.
Obrazloženje je sasvim jednostavno. Evo jedne ilustracije:
Ako u jednoj firmi radnici imaju neto platu 700 KM, a njihovi direktno nadređeni ili osobe koje obavljaju nešto složenije poslove 1.100 ili 1.200 KM, kada se plata radnika poveća na 1.000 KM logično je da će se morati povećati i plata nadređenih za isti iznos, jer bi u suprotnom oni imali skoro ista primanja.
Ako je rukovodeći kadar u istoj firmi imao platu od 2.000, naravno da će i oni očekivati da im se poveća plata za isti ili sličan iznos.
Dakle, doći će do lančane reakcije, odnosno linearnog povećanja plata svih zaposlenih u toj firmi, a ne samo minimalnih plata, što će predstavljati veliko opterećenje za poslodavce jer u to treba uračunati i povećani iznos za poreze i doprinose.
Čak i u onim firmama u kojima trenutno nema radnika s platama ispod hiljadu maraka, također će vrlo brzo morati doći do povećanja plata. Naime, kompanije u jednom sektoru uvezane su u jedno tržište. Ako rastu plate u jednoj firmi, moraju rasti i u ostalima, jer one koje ne povećaju plate rizikuju da ostanu bez radnika.
Ovo povećanje plata će dovesti do rasta cijena proizvoda. Naprimjer, pekari će morati ukalkulisati povećanje cijene rada u svoj proizvod, dakle u hljeb i druga peciva. Isto će uraditi i frizeri, automehaničari, prodavači…
To se desilo prošle godine u RS-u kada je minimalna plata povećana na 900 KM, a desit će se sasvim sigurno i u Federaciji.
Inflacija, odnosno rast cijena proizvoda će “pojesti” veći dio dobitka onih s najnižim primanjima.
Nažalost, zakoni tržišta će vrlo brzo učiniti da se sve vrati na staro – imat ćemo više plate ali će sve biti znatno skuplje, pa se životni standard onih s najnižim primanjima vjerovatno neće puno promijeniti.