Novi zakon o investicijskim fondovima u Federaciji BiH: Tržište kapitala bit će strožije kontrolirano

0

Građani Bosne i Hercegovine susreli su se sa investicijskim fondovima i trgovinom vrijednosnim papirima nedugo nakon rata. Svi koji su po osnovu radnog staža, deviznih štednji ili nekih drugih mjerila dobijali certifikate, upisivali su ih direktno u fondove ili u kompanije, piše Faktor.

Već 1998. godine donesen je Zakon o vrijednosnim papirima, ali je bilo teško kontrolirati ko sve kupuje i trguje na tržištu vrijednosnih papira. Zbog toga je bilo potrebno uvesti veću kontrolu tog tržišta.

Historija fondova

Vremenom su sistemi kontrole poboljšani, a Vlada FBiH utvrdila je nedavno nacrt zakona o vrijednosnim papirima, te zakon o investicijskim fondovima, kojim će biti zavedena još veća kontrola tržišta. Novi nacrt zakona zabranjuje svim osobama s kriminalnom prošlošću da učestvuju na tržištu vrijednosnih papira.

Nedim Šaćiragić iz Otvorenog investicijskog fonda Lilium Global izjavio je za Faktor da to ne znači da je tržište vrijednosnim papirima neusklađeno.

– Svako novo uređenje tržišta vrijednosnih papira u BiH dobro je došlo – smatra Šaćiragić.

Broker iz AW Brokera Adnan Bunjo smatra da novi nacrt zakona ne znači da se ranije novac mogao lako prati putem investicijskih fondova.

Dodaje da se u priči o investicijskim fondovima treba vratiti dvadesetak godina unatrag, kada su to bili privatizacijsko-investicijski fondovi (PIF).

– Na tržištu vrijednosnih papira tada su mogli učestvovati svi građani. Ko je tada ulagao i ko je bio dioničar, to je bilo teško kontrolirati. PIF-ove su kasnije zamijenili ZIF-ovi (zatvoreni investicijski fondovi), čijim dionicama se trgovalo na berzi, a kupci su mogli biti i ljudi iz inostranstva – pojašnjava Bunjo.

Višestruka kontrola

Bunjo smatra da bi bilo apsurdno sada istraživati ko je sve u proteklih 20 godina ulagao u investicijske fondove.

– Osim toga, cijeli sistem dobro je kontroliran putem banaka koje provjeravaju odakle dolazi novac. Osim banaka, tu su brokerske kuće, a sve transakcije u bilo kojem trenutku mogu provjeriti nadležne agencije, poput SIPA-e. Naposljetku, imamo regulatora, Komisiju za vrijednosne papire – pojašnjava Faktorov sagovornik.