Advertisement

„Novi put svile“: BiH očekuje podršku Kine na polju energetike

0

BiH namjerava da uzme proaktivnu ulogu u okviru inicijative „Jedan pojas – jedan put“, popularnije nazvane „Novi put svile“, koju je sačinio predsjednik Kine Si Đinping, ističe ambasador BiH u Pekingu Borislav Marić.

„U `Novi put svile` uključeno je sedamdesetak država sa koncepcijom rada na dva puta – kopnenom i pomorskom. Ta inicijativa trebalo bi da obezbijedi nekoliko važnih stvari, uključujući i odgovore na izazove u današnjem svijetu“, navodi Marić u intervjuu Srni.

„Novi put svile“ bi, prema riječima ambasadora Marića, trebalo da obezbijedi bolju ekonomsku saradnju i razumijevanje, u smislu stvaranja veza na polju kulture i obrazovanja, ali i zajedničke borbe protiv terorizma.

„Očekujemo da na ekonomskom planu dobijemo podršku za velike projekte na polju energetike, infrastrukture, imajući u vidu da smo mi mala zemlja, ali da imamo 5.000 megavata kada je u pitanju hidropotencijal. Kada se poredi veličina zemlje, mi smo prvi u Evropi“, ističe ambasador BiH u Kini i ocjenjuje da su sada na potezu Ambasada BiH u Pekingu, ali i institucije i ministarstva u Savjetu ministara BiH.

Kao primjer uspješnog projekta, od kojeg je BiH imala koristi, ambasador Marić navodi „Termoelektranu Stanari“ u Republici Srpskoj, napominjući da je riječ o respektabilnoj kineskoj kompaniji, koja je, kada je riječ o proizvodnji turbina, rame uz rame sa „Simensom“.

„To znači, imajući u vidu naše obaveze prema energetskoj zajednici EU, da ćemo moći da odgovorimo na izazove kada je u pitanju stepen zagađenja, emisija štetnih gasova, te stepen iskorišćenosti. Kineske kompanije mogu da postignu kvalitet i standarde koji se od nas traže, kao zemlje koja će, možda, sljedeće godine postati kandidat za članstvo u EU“, napominje Marić za Srnu.

On ukazuje da je, zahvaljujući proaktivnoj ulozi BiH, došlo do uvećane saradnje sa najmnogoljudnijom zemljom svijeta u okviru sporazuma Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope, posebno na polju energetike, infrastrukture, obrazovanja i turizma.

Ta saradnja je manifestovana i dolaskom velike kineske delegacije na ovogodišnji „Sarajevo biznis forum“, na čelu sa ministrom Ningom Jiđeom.

„To je rezultat rada naše ambasade posljednjih nekoliko godina, jer smo prepoznali interes BiH, u smislu da se u okviru ovog sporazuma uključimo u proaktivan rad da bismo ostvarili krajnji rezultat, odnosno soluciju, korisnu kako za Kinu, tako i za BiH“, navodi on.

Marić podsjeća da je tokom „Sarajevo biznis foruma“ potpisana najveća investicija u BiH u posljednjih 30 godina, u okviru koje će kineska kompanija „Ge DŽo Ba“, koja je učestvovala u izgradnji najveće hidrocentrale u svijetu, raditi na projektu „Termoelektrana Tuzla Blok“ vrijednog više od 722 miliona evra.

On je dodao da je kreditna sredstva za realizaciju ovog projekta obezbijedila Kineska razvojna banka.

Ambasada u Pekingu, ističe Marić za Srnu, bila je aktivno uključena i u organizacije tri uspješne posjete iz BiH na najvišem nivou u proteklih osam mjeseci.

Marić podsjeća da je u septembru prošle godine BiH dobila pozivnicu od kineskog predjednika Si Đinpinga da učestvuje u proslavi 70 godina pobjede nad fašizmom i japanskom agresijom.

„To je bio prvi put da je došlo do bilateralnog sastanka predsjednika Kine i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH“, ističe Marić i podsjeća i na parlamentarne posjete.

Ambasador BiH smatra da bi zemlje jugoistoka Evrope trebalo udruženo da djeluju na ogromnom kineskom tržištu.

„Mi smo inicirali tu regionalnu saradnju, ovaj put nazvanu `Jedna ekonomija – Jedan region`. Već je usvojena izgradnja željeznice od Budimpešte do Beograda, uključili smo se sa namjerom da se radi jedan krak prema Sarajevu, što su Kinezi objeručke prihvatili“, rekao je Marić.

On je dodao da je BiH isuviše mala zemlja da bi dobila prioritet, ali da bi u okviru regionalne saradnje mogla imati velike koristi.

Marić navodi da će Ambasada u Pekingu kineskim predstavnicima, kada dođe do realizacije finansijske podrške, nastojati da objasni specifičnu strukturu zemlje prema Dejtonskom sporazumu.

„Tražili smo, zbog više projekata, da entiteti mogu izdati entitetsku garanciju.

Bitno nam je da eniteti mogu prepoznati svoje interese, ali i da centralni dio vlasti izda saglasnost u smislu pozitivnog mišljenja na te garancije kako bi došlo do realizacije projekata“, navodi Marić u intervjuu Srni.

Ambasador Marić dodaje da BiH ima „realne razloge da bude optimistična u smislu saradnje sa Kinom“. (Srna)