Njemačka: Najveći pad industrijske proizvodnje od 2009. godine

0

U decembru je industrijska proizvodnja u Njemačkoj pala 3 odsto na mjesečnom nivou, što je njen najveći pad u posljednjih osam godina, a to je posljedica posebnih faktora, kažu analitičari.

Iznenađujuće slabi podaci koje je u utorak objavilo Ministarstvo ekonomije rezultat su posebnih faktora, a uslijedili su samo dan nakon što je objavljeno da su industrijske narudžbine u Nemačkoj u decembru ostvarile najveći uspon u posljednjih skoro dvije i po godine, te najavili oporavak proizvodnje na početku godine.

Pad industrijske proizvodnje za 3,0 odsto na mjesečnom nivou znatno su ispod procjena analitičara u Reutersovom istraživanju, koji su očekivali rast od 0,3 odsto. To je najveći pad zabilježen nakon januara 2009. godine.

“Iako izgleda dramatično, pad u decembru treba uzeti s određenom rezervom”, kaže Carsten Brzeski iz ING-a, dodajući da su posebni faktori, poput neuobičajeno hladne zime i neuobičajeni učinak božićnog razdoblja vjerovatno bili glavni razlozi oštrog pada u decembru.

Pad je uglavnom podstaknut 3,4-postotnim smanjenjem aktivnosti u fabričkoj proizvodnji, uz posebno slabu proizvodnju kapitalnih dobara, te padom za 1,7 odsto u građevinskoj industriji, pokazuju podaci.

Ministarstvo ekonomije objavilo je da se izgledi čine ipak nešto boljima, prenosi Hina.

“Narudžbine u proizvodnji i građevini, kao i pokazatelji raspoloženja u tim sektorima signalizuju oživljavanje rasta proizvodnje u narednim mjesecima”, saopštilo je ministarstvo.

Veća potražnja u zemlji i inostranstvu za robama potrebnim u proizvodnji pokazala se u najvećem mjesečnom rastu njemačkih industrijskih narudžbina od jula 2014. godine, što najavljuje snažno prvo tromjesečje 2017. godine.

Njemačka ekonomija porasla je u prošloj godini za 1,9 odsto, najviše u posljednjih pet godina, zahvaljujući snažnom rastu lične potrošnje, povećanju državne potrošnje na izbjeglice i većim ulaganjima u građevinu.

Za 2017. njemačka vlada očekuje nešto slabiji rast, za 1,4 odsto, zbog manjeg broja radnih dana te slabijeg izvoza.