Najveća evropska ekonomija vjerovatno će se smanjiti za 9,8 posto u drugom tromjesečju, što je njen najveći pad otkad su započela mjerenja 1970., a zbog mjera uvedenih kako bi se usporilo širenje koronavirusa, saopštio je danas vodeći njemački institut, prenosi BiznisInfo.
To bi bio više nego dvostruki veći pad u odnosu na prvi kvartalu 2009. godine, kada je Njemačka bila na vrhuncu globalne finansijske krize.
Njemačka je već nekoliko sedmica u izolaciji. Škole, trgovine, restorani i sportski objekti su zatvoreni, a mnoge firme zaustavile su proizvodnju kako bi pomogle usporiti širenje bolesti.
– Nije isključeno da će se kriza produžiti duže nego što se očekivalo i dovesti do zamrzavanja proizvodnje – rekao je Timo Wollmershaeuser, ekonomista iz Instituta Ifo, jedog od istraživačkih centara uključenih u izradu izvještaja.
– Prema tom scenariju, recesija će biti dublja i oporavak će biti sporiji. Također će biti teže da se spriječe bankroti kompanija – dodao je.
Vodeći instituti za ekonomska istraživanja kaže da se ekonomija vjerovatna smanjila za 1,9 posto u periodu od januara do marta.
Njemačka ekonomija ove godine vjerovatno će se smanjiti za 4,2 posto, a sljedeće godine rasti za 5,8 posto.
– Pandemija koronavirusa izaziva duboku recesiju u Njemačkoj – rekli su iz Instituta, čije prognoze predstavljaju temelj vladinih ekonomskih predviđanja.
Dodali su da postoji značajan negativan rizik za njihova predviđanja.
Mjere blokade trenutno uzrokuju krizu potrošnje i potražnja za njemačkom industrijskom robom će porasti nakon što zemlje olakšaju mjere izolacije.
Stopa nezaposlenosti u Njemačkoj će vjerovatno dosegnuti 5,9 posto.
Kazali su da će se broj ljudi na skraćenom radnom vremenu – što je oblik državne pomoći koji omogućava poslodavcima da preusmjere zaposlenike na kraće radno vrijeme tokom ekonomskog pada kako bi ih zadržali na platnoj listi – vjerovatno dosegnuti 2,4 miliona.
Tokom globalne finansijske krize 2009. taj broj je bio 1,4 miliona.
G. M.