Nikad bogatiji milijarderi raspravljat će o siromaštvu i nejednakosti

0

Hiljade poslovnih lidera, političara i selebritija okupit će se danas na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, gdje će kao i svake godine raspravljati o stanju u svijetu i razrađivati planove o napretku.

Tokom 11 mjeseci Davos je mali i tihi grad u koji svrati po koji skijaš, ali svakog januara se transformiše u „igralište za bogate i moćne“.

Ipak, mnogo toga se još dešava na ovom prestižnom okupljanju. Za svaki panel govora organizuju se ekskluzivne zabave, gdje globalna elita provodi noć zajedno uz piće, prenosi Blic.

Ukupno bogatsvo zvanica premašit će stotine milijardi, a možda i preko 1000 milijardi dolara, toliko da nikada u svijetu neće biti više novca po jednoj kvadratnoj stopi.

I ove godine, po šesti ili sedmi put zaredom, lideri industrija, milijarderi i druge velike zvjerke sa svih strana svijeta, razgovaraće o nejednakosti.

Kako piše “Gardijan”, svjetski moguli koji su prebrodili ekonomsku krizu, bezbrižno će razgovarati o siromaštvu i nejednakostima, ali će malo uraditi po tim pitanjima jer ne smatraju da su njihovi najbolji interesi u istoj ravni sa građanima. To bi mogla da bude greška istorijskih razmjera, navodi britanski list.

Ne dijele istu sudbinu

Od 2015. godine jedan posto najbogatijih ljudi na svijetu ima više novca od ostatka planete. Najbogatiji ne misle da više dijele istu sudbinu sa siromašnima, a nijedan šef kompanije neće priznati o pokušajima lobiranja protiv vlada, ili podrivanja trgovinskih unija. Najveće zapadne banke i korporacije danas slobodno tutnje svijetom, a kako sjećanje na ekonomski krah blijedi vraćaju se uvjerenjima da više ne zavise od vlada ili državnih institucija.

Američki list “Njujork tajms” takođe ističe da gosti švajcarskog ski-centra nemaju mnogo briga. Populizam koji je predstavljao prijetnju je u opadanju ili stanju mirovanja, dok je predsjednik SAD Donalda Tramp počastio bogataše velikim umanjivanjem poreza.

Bregzit je ušao u mirnije vode, dok je francuska opozicionarka Marin le Pen nestala u sjenci Emanuela Makrona.

Antiglobalistička kampanja Trampa nije proizvela veću štetu, dok NATO i Svjetska trgovinska organizacija još žive, a obećani trgovinski rat sa Kinom tek treba da se materijalizuje.

Po prvi put od globalne krize koja je počela prije 10 godina, velike svjetske ekonomije rastu zajedno, što je sve razlog više za dobru zabavu na Alpima, navodi “Njujork tajms”.

Ipak, veliki posao morat će obaviti službe sigurnosti, jer će čuvanje više od 2.500 “veoma bitnih osoba”, među kojima i više od 70 državnika, biti prava noćna mora, ističe “CNBC”.

Raspoređena vojska 

Kilometrima oko Davosa formirat će se bezbjednosni prstenovi, raspoređena vojska i snajperi, provjere će se vršiti i na svakom putu od hotela do mjesta sastanaka.

Prema procjenama, cijena bezbjednosnih mjera iznosi oko devet miliona švajcarskih franaka, što će doprinijeti tome da pojedine zone budu potpuno blokirane. Bit će otvorena i policijska “vruća linija”, gdje će čak i građani moći da prijave bilo šta sumnjivo.

Posjetioci Davosa svakako će morati da budu iz više klase, jer su cijene od hrane do smješataja daleko iznad mogućnosti običnih ljudi. Noć provedena u nekom od elitnih hotela kreću se od 160 do skoro 200 dolara. Takođe će gosti morati i nešto da pojedu, a za tri dnevna obroka treba izdvojiti oko 60 do 70 dolara, dok se hamburger sa krompirićima plaća i do 27 zelenih novčanica, prenosi Blic.